20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul22 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya16 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırbistan'da 'Miloşeviç' korkusu
Sırbistan'da 'Miloşeviç' korkusu
06 Haziran 2012 13:50
Sırbistan'da yeniden "Miloşeviç dönemi" korkusu.

Sırbistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in, "Srebrenitsa'da soykırım olmadığı" yönündeki açıklaması ve Hırvatistan'ın "Vukovar" kentini "Sırp şehri" olarak nitelendirmesi, bölgede Türkiye'nin de büyük katkılarıyla sağlanan "barış ortamına" darbe vurmaya başladı.

Balkanlar'ın "anahtar" ülkesi konumundaki Sırbistan'da geçtiğimiz ay yapılan seçimlerde Avrupa Birliği (AB) politikalarını destekleyen Boris Tadiç'in seçimleri kaybetmesinin ardından bu göreve gelen Tomislav Nikoliç'in son günlerde yaptığı açıklamalar, Hırvatistan ve Bosna-Hersek'in tepkisine neden olurken, uluslararası toplumu da endişeye sevk ediyor.

Balkanlar'da 1990'lı yıllarda izlediği aşırı milliyetçi politikalarla eski Yugoslavya'nın dağılmasına, Bosna Hersek'te ve Hırvatistan'da da kanlı savaşlara neden olan Slobodan Miloşeviç'in bıraktığı kötü izlerin yok olmaya başladığı bir dönemde, Nikoliç'ten gelen açıklamalar şaşkınlıkla karşılandı.

Hırvatistan'ın Vukovar kentinde 1991 yılında Sırp askerlerin sivillere karşı işlediği katliam ve 1995 yılında Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde yaşanan soykırımı anma törenlerine geçtiğimiz yıllarda katılan Sırbistan'ın eski devlet Başkanı Boris Tadiç'in, yaşananlardan dolayı Bosna Hersek ve Hırvatistan'dan "özür dilemesi", barış adına büyük umut bir kaynağı olmuştu.

Türkiye'nin girişimleriyle kurulan "Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek", "Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan" üçlü mekanizmasıyla da, bölge ülkeleri arasındaki birçok sorun giderilmiş ve bölgesel istikrarar katkı sağlanmıştı.

Ancak, Sırbistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Nikoliç'in ilk ziyaretini 26 Mayısta Rusya'ya yapması ve ardından  savaş zamanında Hırvatistan’da en kanlı çatışmaların yaşandığı Vukovar şehrini "Sırp şehri" olarak nitelendirmesi Hırvatistan yönetimini öfkelendirdi.

Nikoliç'in açıklamalarına tepki gösteren Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, Nikoliç’in "Çetnik" (aşırı Sırp milliyetçi ideolojisi) fikirlerinden vazgeçtiğini açıklamaması halinde 11 Haziran’da Belgrad’da yapılacak cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılmayacağını belirtti.


-Nikoliç'e Bosna'dan ve AB'den tepkiler-


"Srebrenitsa'da soykırım yaşanmadı. Öyle bir niyetin var olduğunu söylemek de zor" diyen Nikoliç, bu sözleriyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin ve Lahey Adalet Divanı'nın "Srebrenitsa olayının bir soykırım olduğu" şeklindeki hükümlerini hiçe saymış oldu. 

Nikoliç’in sözlerine, Bosna Hersek'in tepkisi de büyük oldu.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Nikoliç'in "soykırımı inkar eden" açıklamalarını "tüm Boşnaklara ve Srebrenitsa halkına yapılmış bir hakaret" olarak değerlendirdi. Bakir İzzetbegoviç, Nikoliç'in bu açıklamalarının ardından Belgrad'a cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine gitmeyeceğini açıkladı.

Sırbistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Nikoliç'e Brüksel'den de kınama geldi. AB yetkilileri, Nikoliç'in tutumunu "tehlikeli, absürd ve Sırbistan'ın AB'ye üye olma politikasına karşı" bulduklarını açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Baroso, 14 Haziran'da Brüksel'de yapılacak olan toplantıda Nikoliç'e AB'nin Srebrenitsa ile ilgili tutumunu açıklayacağını ve kendisinden bölgede barış için çalışmasını isteyeceğini dile getirdi.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Pia Ahrenkilde Hansen de, Nikoliç'in Srebrenitsa ile ilgili açıklamalarına karşı, "Srebrenitsa'da soykırım ve insanlığa karşı suç işlendi. Bu Lahey Adalet Divanı ve ve Ululararası Ceza Mahkemesi tarafından onaylandı. Ne zaman gerekirse bu gerçeği tekrar etmeye hazırız" diyerek, AB'nin tarihle bu şekilde oynanmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lacumgiya ise, Nikoliç'in "söylediklerinin değil, yapacaklarının önemli olduğunu" belirtirken, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç, "Sırp liderin söylediklerinin bölgede ve uluslararası siyasette nasıl bir izlenim bıraktığını önemsemediğini, Nikoliç'in sadece Sırp halkının bir kesiminin düşüncelerini önemsediğini" açıkladı.


-"Sırbistan'daki en etkili kişi Nikoliç değil Tadiç"


Bölge ülkelerindeki birçok siyasetçi ve analist, Nikoliç'in faaliyetlerinin çok etkili olamayacağına çünkü Sırbistan'daki en etkili kişinin eski cumhurbaşkanı Boris Tadiç olduğuna dikkati çekiyor. 

Analistler, "Nikoliç'in Sırp Kalkınma Partisi her ne kadar seçimlerde en çok oyu alan parti olsa da, Sırbistan'da başbakan olacak Boris Tadiç'in Demokrat Partisi parlamentodaki çoğunluğu elde etmeyi başardı. Nikoliç şimdi, Anayasa ile belirlenmiş cumhurbaşkanlığı görevlerini yerine getirmek zorunda" değerlendirmesini yapıyor. 

Sırbistan'ın AB ve NATO'ya üye olma süreci ile ilgili henüz açıklama yapmayan Nikoliç, eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemede yargılanan Voyislav Şeşely'in başkanlığını yaptığı Sırp Radikal Partisi'nde siyasi kariyerine başlamıştı. Üç dönem partinin başkan yardımcılığını yapan Nikoliç, Lahey'de soykırım suçlaması ile yargılanan eski Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'in hükümetinde de başbakan yardımcılığı yapmıştı. 1980'li yıllarda bir mezarlıkta çalıştığı için "Mezar kazıcı Toma" lakabı takılan Nikoliç, cumhurbaşkanlığı yarışına bundan önce 4 kez katılmış ancak seçilememişti. Sırp Radikal Partisi'ndeki tüm görevlerinden 2008'de istifa eden Nikoliç, Sırp Kalkınma Partisi'ni (SNS) kururak partinin başkanlığını üstlendi. 1992 yılından bu yana Sırbistan Meclisi'nde milletvekili olan Nikoliç, 1999 yılında başbakan yardımcılığı ve 2007'de kısa bir süre için meclis başkanlığı da yaptı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler