YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırbistan Başbakanı Vucic'e saldırı davası
Sırbistan Başbakanı Vucic'e saldırı davası
29 Ağustos 2016 16:22
Bosna Hersek Savcılığı, geçen sene Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen Srebrenitsa soykırımı anma törenleri sırasında saldırıya uğrayan Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic davasıyla ilgili yürütülen iki soruşturmadan birinin askıya alındığını bildirdi

Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, Vucic'e yapılan saldırı konusunda iki soruşturmanın yürütüldüğü belirtilerek, delil yetersizliği nedeniyle iki kişi hakkında yürütülen soruşturmanın suç unsuruna rastlanmaması nedeniyle askıya alındığı ifade edildi.

Açıklamada, doğru bilgilendirmenin yapılması gerektiği vurgulanarak, "Sırbistan Başbakanı Vucic'e yapılan saldırıya yönelik diğer soruşturma aktif bir şekilde devam etmektedir. Konu hakkında çok sayıda tanığın ifadesine başvurulmuş, görsel ve yazılı delil incelenmiştir." ifadesine yer verildi.

Srebrenitsa soykırımın 20.'nci yıl dönümü kapsamında2015'te düzenlenen anma törenlerine katılan Vucic, soykırım kurbanlarının defnedildiği alana girerken vatandaşlar tarafından ıslıkla protesto edilmişti. 

Bazı vatandaşların Vucic'e sert cisim atması üzerine Başbakan'ın gözlüklerinin düştüğü belirtilmişti. Soykırım anıtına çiçek bıraktığı sırada "Adalet'' ve ''Vucic dışarı" sloganları atan kalabalığın fiziksel saldırı girişiminde bulunması üzerine Vucic, alandan çıkarılmıştı. 

- Sırbistan'dan erken tepki

Öte yandan, Sırbistan'ın resmi haber ajansı Tanjug tarafından dün yapılan açıklamada, saldırının başlıca faillerinden Almir Merdic'e yönelik yürütülen soruşturmanın askıya alındığı ifade edilmiş, savcılık açıklamasının henüz yapılmadığı bildirilmişti. 

Bunun üzerine Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, yaptığı yazılı açıklamada, askıya alınan soruşturmadaki kişinin saldırının başlıca şüphelisi olduğunu savunarak, Bosna Hersek'in saldırıyı "desteklediğini" iddia etmişti.

Bir yıldır yürütülen soruşturmalar kapsamında saldırı faillerinin bulunmadığına işaret eden Dacic, "Sırbistan bölgesel barış ve istikrarın sağlanması için çalışmakta ve çalışmaya da devam edecektir. Diğer taraftan Sırbistan, devletini temsil eden Başbakan Vucic'e yapılan saldırı ve nefret söylemleriyle gelişimine devam edemez." açıklamasına yer vermişti.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Aleksandar Vulin de Başbakan Vucic'e yapılan saldırının planlı olduğunu ifade ederek, "Vucic'in yerinde başka bir başbakan olsaydı, olayı çözmek için uluslararası kurumlar devreye girerdi." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bosna Hersek Savcılığı kararının "adaletsiz" olduğunu savunan Vulin, "Verilen ceza veya ödül kurbana göre değişiyor. Vucic, bir yıl önce kendisini öldürmek isteyenleri affeti, şimdi ise hayatta olduğu için acı çekenler var." ifadelerini kullanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler