YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şirbini'nin katiline ömür boyu hapis
Şirbini'nin katiline ömür boyu hapis
11 Kasım 2009 17:38
Almanya'nın Dresden kentinde Mısırlı Merve Şirbini'yi mahkeme salonunda bıçaklayarak öldüren Alman Alex W'ye ömür boyu hapis cezası verildi.

Almanya'nın Dresden kentinde Mısırlı Merve Şirbini'yi mahkeme salonunda bıçaklayarak öldüren Alman Alex W.'ye verilen ömür boyu hapis cezasını değerlendiren Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, bu kararın insanların barış içinde yaşamasını istemeyenlere ibret olmasını ümit ettiğini belirtti.

Davanın sonucunu mahkeme salonunda izleyen Kolat, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, kararın beklenen bir karar olduğunu belirterek, ''Bu kararIN insanların barış içinde yaşamasını istemeyenlere ibret olmasını diliyorum. Bunun iyi bir mesaj olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Federal hükümetin bu davadaki tutumunu da eleştiren Kolat, hükümetten bir temsilcinin bugün mahkeme salonunda bulunarak, davayı izlemesini ve acıyı paylaşarak hafifletmesini beklediğini, hükümetin bu konuyu ciddiye almadığı izlenimi edindiğini kaydetti.

Kolat, federal hükümete çağrıda bulunarak, İslam düşmanlığı ve ırkçılıkla mücadelede adım atılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Mısır'ın Berlin Büyükelçisi Remzi Ezzeldin Remzi de karardan memnuniyet duyduklarını, en yüksek cezayı istediklerini ve en yüksek cezanın verildiğini belirtti.

Öte yandan Dresden kentinde kararın verilmesinden önce yaklaşık 100 kişilik Müslüman bir grup, ayrımcılığa karşı protestoda bulundu.

Mahkemeyi etkilemek amacında olmadıklarını belirten göstericiler, internet ortamında İslama karşı kışkırtmaları protesto ettiklerini, Alman hükümetinin kışkırtıcılık yapan internet sitelerine karşı işlem yapmasını istediklerini belirttiler.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler