YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sır dolu kitap yakıldı!
ABD Savunma Bakanlığı (Pentegon) Afganistan'daki askeri sırların ortaya çıkmasından korktuğu için bir yarbayın yazdığı kitabı satın alarak yaktı... Afganistan'da yaşananlarsa sır dolu kitapla kül oldu...
Sır dolu kitap yakıldı!
28 Eylül 2010 / 08:59 Güncelleme: 28 Eylül 2010 / 09:06

Yarbay Anthony Shaffer'in yazdığı "Operation Dark Heart" adlı kitabın 9500 adet olan ilk baskısı, toplam 250 bin dolar ödenerek piyasaya çıkar çıkmaz hemen satın alındı.

Pentagon, ABD Özel Operasyonlar Komutası, CIA ve Ulusal Güvenlik Kurumu'nun Afganistan'daki gizli operasyonlarının ayrıntılarını içerdiği tahmin edilen 299 sayfalık binlerce kitabı imha etti.

Fox News, kitapta Amerikalı yetkilileri kaygılandıran en önemli bölümlerden birinin de, 11 Eylül saldırılarından aylar önce uçak kaçıranlardan birinin (Muhammed Atta) yetkililerce bir tehdit unsuru olarak teşhis edildiğinin yazılması olduğunu bildirdi. Shaffer, AB'ye döndükten sonra üstlerinin anılarını yazmasına onay verdiğini, ancak taslağın CIA ve diğer kurumlar tarafından okunmasından sonra kitabın içeriğine karşı çıktıklarını söyledi.

Afganistan'dayken Bronz Yıldız madalyası alan Shaffer, bu dijital çağda bir hikayeyi duyurmamak için yaklaşık 10 bin kitabı satın almanın gülünç olduğunu söyledi. Pentagon kitabın ilk baskının tamamını satın alırken, St. Martin yayınevi, hükümetin istediği değişiklikleri yaparak kitabın ikinci baskısını çıkaracak. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler