YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda yüzlerce tünel var
Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki sınır bölgesi Refah'ta Filistinlilerce açılmış yüzlerce tünel bulunuyor.
Sınırda yüzlerce tünel var
18 Ekim 2010 / 17:03 Güncelleme: 18 Ekim 2010 / 17:04

Mısır ile Gazze arasındaki sınırda yer alan bazı tünellerde, çok sayıda silah ve patlayıcı maddenin ele geçirildiği bildirildi.

Filistin Maan haber ajansının Mısırlı bir polis yetkilisine dayanarak verdiği haberde, bir ihbarı değerlendiren Mısır polisinin tünelde yaptığı aramada 150 kilogram TNT kalıbı, el bombaları, mayınlar, adeti belirtilmeyen çok sayıda silah ve askeri mühimmat bulduğu belirtildi.

Ele geçirilen mühimmatın Mısır'dan Gazze tarafına geçirilmek istendiğini kaydeden yetkili, aranan tünellerinden birisinin araba kaçakçılığı için hazırlandığını ifade etti.

Başka bir tünelde de araba parçaları ele geçirdiklerini dile getiren yetkili, bir yıldan bu yana 580 tünelin normal kaçakçılık, 16 tünelin ise araba kaçakçılığı için kullanıldığını tespit ettiklerini açıkladı.

Yetkili, kaçakçılık için kullanılan bu tünellerin hepsini yıktıklarını söyledi. AA

Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki sınır bölgesi Refah'ta Filistinlilerce açılmış yüzlerce tünel bulunuyor. Söz konusu tünellerin pek çoğu, yaklaşık 1,5 milyon kişinin yaşadığı abluka altındaki Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin gündelik yaşam gereksinimlerinin, kaçak yollardan da olsa karşılanmasını sağlıyor. Tünellerin bazılarının silah kaçakçılığında kullanılması ise İsrail ordusu hava kuvvetlerinin zaman zaman tünel alanlarını bombalamasına neden oluyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler