YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda gerginlik
Sınırda gerginlik
03 Aralık 2011 23:49
İki ülke arasında gerginlik nedeniyle sınır kapılarından geçişler durma noktasına geldi.

Libya'da Kaddafi rejimini deviren silahlı güçlerden bazı kişilerin Tunus ile Libya arasındaki en büyük sınır kapısı olan Ras Cedir'de Tunuslu gümrük görevlilerine saldırması sonucu iki ülke arasındaki sınır geçişleri neredeyse durdu.

Sınır kapısından Libyalıların Tunus'a geçişine izin verilmediği, yalnızca Tunus vatandaşlarının ülkelerine dönmesine imkan tanındığı bildirildi. Sınır kapısının Tunus tarafından ülkesine girmek isteyen bazı Libyalılara da izin verildiği belirtildi.

Libya'nın başkenti Trablus'a 180 kilometre uzaklıkta bulunan Ras Cedir sınır kapısında üç gün önce meydana gelen olayda, silahlı bir grup Libyalı gümrük alanına girerek Tunuslu görevlilere saldırmıştı. Olayda bir Tunuslu gümrük görevlisinin yaralandığı iddia edilmişti. Bu olaydan bir gün sonra bir başka sınır kapısı olan Dehiba'da da benzer bir olay yaşanmış, sınırın Libya tarafındaki Tunuslulara saldırılar olduğu bildirilmişti.

Olayın ardından sınır kapısındaki Tunuslu görevliler gösteri yaparak, bölgede sık sık bu tür saldırılara maruz kaldıklarını söyledi ve güvenliğin sağlanmasını talep etti. Bunun üzerine, Tunus, Libya'dan sınır bölgesindeki silahlı kişilerin kontrol alınmasını istedi. Tunuslu yetkililer, bu kişilerin sınırdan 2 kilometre geri çekilmesini istiyor.

Tunus'un bu talebinin yarından itibaren uygulanacağı iddia edildi. Sınırda geçişlerin durdurulması nedeniyle kilometrelerce uzunlukta araç kuyrukları oluştuğu belirtiliyor.

Tunus-Libya arasındaki son olay, Libya'da Kaddafi rejimini deviren silahlı grupların kontrol altına alınamaması sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Ülkedeki silahlı grupların kimisi, merkezi kontrol altına girmek yerine, kendi başlarına hareket ediyor. Bu kişiler silahlarını bırakıp evlerine dönmeyi reddediyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler