YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda çatışma:1 asker öldürüldü
Sınırda çatışma:1 asker öldürüldü
03 Aralık 2013 16:02
İran'ın Pakistan sınırında sınır muhafızları ve silahlı gruplar arsında çıkan çatışmada 1 İran askeri öldürüldü. 6 askerin de yaralandığı saldırıyı, Ceyşül Adl adlı radikal bir örgüt üstlendi.

İran medyası, ülkenin güneydoğusundaki Sistan-Belucistan eyaletine bağlı Seravan ilçesi kırsalında bulunan bir karakola dün akşam silahlı gruplarca saldırı düzenlendiğini kaydetti.

Sistan-Belucistan Vali Yardımcısı Recepali Şeyhzade, saldırganların Pakistan topraklarından karakola saldırdığını, karşı ateş sonucu tekrar Pakistan'a kaçtıklarını bildirdi. Yetkili, olayda 1 sınır muhafızının yaşamını yitirdiğini 6'sının da yaralandığını kaydetti. İran televizyonu yaralı sayısını 3 diye duyurdu.

Örgüt geçen ay 14 İran askerini öldürmüştü

Saldırıyı, Ceyşül Adl (Adalet Ordusu) adlı radikal Sünni bir örgüt üstlendi. Örgüt, 26 Ekim tarihinde de aynı bölgede 14 İran askerini pusuya düşürerek öldürmüştü. İran, olaya misilleme olarak cezaevindeki 16 isyancıyı asarak infaz etmişti.

Pakistan-İran sınırındaki dağlık arazide üstlenen Ceyşül Adl, İran'daki Sünni Beluç halkının haklarını savunduğunu ileri sürerek Tahran yönetimine karşı silahlı mücadele vermektedir.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler