YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınır hattında Rusya oyunu
Sınır hattında Rusya oyunu
11 Aralık 2015 15:33
Uçak krizi sonrası saldırgan tavrıyla dikkat çeken Rusya, Türkiye’ye desteğini açıklayan Azerbaycan’ı Ermenistan sınır hattındaki saldırılarıyla tahrik etmeye çalışıyor.

1994 yılındaki ateşkesten bu yana belli aralıklarla çatışmalar yaşanan Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’ın yıllar sonra ilk defa tanklarını kullandığı iddia edildi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliği gittikçe tırmandıran gelişmeler; dört gün önce sınır hattındaki çatışmalarla başladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarına göre; Ermenistan, sınır hattında saldırılar düzenlemiş, buna da Azerbaycan bir insansız hava aracını vurarak ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki askeri gücüne ağır kayıplar verdirerek cevap vermişti.

MİSİLLEME OLACAK

Dün de AFP’nin Ermenistan’ın Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı habere göre Azerbaycan ordusu 20 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez Dağlık Karabağ’daki hedefleri tanklarla top ateşine tuttu. Bombardımanda bir asker de öldü. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan ise Ermenistan’ın Azerbaycan’daki yerleşimleri havan topuyla vurduğu şeklinde bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, Dağlık Karabağ’daki ‘düşman’ hedeflerine misilleme yapılacağı ve bundan Ermenistan yönetiminin sorumlu olacağı söylendi. Ermenistan ile Azerbaycan arasında 1990’lı yıllarda Dağlık Karabağ bölgesinde büyük çatışmalar yaşanmış, 1994’te ateşkes ilan edilmiş olsa da tam bir anlaşmaya varılamamıştı. Bu yüzden belli aralıklarla çatışmalar sürüyor. Türkiye ile Rusya’nın yaşadığı jet krizinden sonra Ermenistan’ın Türkiye’ye desteğini açıklayan Azerbaycan’ı tahrik eden eylemlerde bulunması ve Rusya’nın Erivan’daki üssüne askeri güç yığması bölge dengelerini bilenlerce manidar bulunuyor.

Sevil Nuriyeva - Analiz

Rusya Türkiye gerilimi Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarında da hareketlenmeye neden oldu. Ermenistan’ın tek başına hareket etmediği herkesçe bilinir. Rusya’nın Türkiye’ye uygulamaya gayret ettiği yaptırımlara Azerbaycan Türkiye ilişkilerinin pekişmesiyle cevap verilmesi Rusya’yı rahatsız etti. Ermenistan silahlı güçlerinin Azerbaycan sınırlarını ihlal etmesi de Azerbaycan tarafının silahlı yanıtına neden oldu. Ermenistan’ın, Rusya’nın arzusu üzerine bu yönle provokasyonlara maşa olması ilk değil.

Davutoğlu Aliyev görüşmesinin olumlu şekil alması, doğalgaz satışında indirime gidilmesi, TANAP projesinin süratlendirilmesine dair mutabakat sağlanması Rusya’nın sinirini oynatmış olmalı ki müttefiki Ermenistan’ı harekete geçirdi. Rusya, Dağlık Karabağ meselesinde oradaki işgalin devamına destek vererek hem Güney Kafkasya’da kendi varlığını koruyor hem de istikrarsızlığı sürekli hale getiriyor.

Ermenistan her zaman Moskova’dan gelen stratejilere göre tavır sergiler. Bu yüzden Türkiye Rusya gerginliği sırasında Karabağ’da silahlı çatışmaya gitmesi oldukça anlamlı. Rusyasız bunun mümkün olmadığını görmemiz lazım. Rusya kendince Azerbaycan’ı tehdit ediyor. Ne de olsa Rusya’nın temel politikası işgal. Önemli olan her turlu provakasyonlara hazır hamlelerin geliştirilmesi. Çünkü görünen o ki önümüzdeki günlerde de buna benzer durumlarla karşılaşacağız.

1
 // 1
dikkat Çılgın Türkler geliyor...Dünya teakkuzda. .....
11 Aralık 2015 22:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler