YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınır dışı edilen Rus gazetecilerden casusluk itirafı
Sınır dışı edilen Rus gazetecilerden casusluk itirafı
11 Aralık 2015 22:43
Türkiye’nin askeri faaliyetlerini kayda alırken yakalanıp sınır dışı edilen Rus televizyoncuların, Mihraç Ural’la bağlantısı ortaya çıktı.

Rossiya 1 televizyon kanalının casusluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve 7 Aralık Pazartesi günü sınır dışı edilen 4 kişilik ekibinin ilginç bağlantıları tespit edildi. Yayın yönetmeni olduğuna söyleyen Yulia Akchurina, stüdyo şefi Alexandr Buzoladze, yönetmen Vladimir Baranov ve kameraman Sergey Eliseev Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yer alan Türkmen kamplarının çevresinde izinsiz görüntü alırken yakalandılar.

1-20151211225239.jpg

Ekibin Lazkiye kırsalındaki en etkin terör grubu ve Beşar Esad'ın Türkiye'deki şebbihaları olarak bilinen Mukaveme-i Suri örgütünün lideri Mihraç Ural ile geçtiğimiz Cumartesi irtibat kurdukları ve Suriye'ye geçmeye çalıştıkları tespit edildi.

2-723.jpg

URAL İLE TEMAS DEŞİFRE ETTİ

Rus dörtlüsü önce Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi. 5 Aralık Cumartesi günü Samandağı Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen Ömer (Öner) Ödemiş'in “Suriye'de Değişen Dengeler ve AKP” başlıklı söyleşi ve imza gününe katıldıkları belirtiliyor.

“AKP'nin Suriye Yenilgisi ve Esad” isimli kitabını da aynı gün imzalayan Öner Ödemiş'in Ural'ın yakın dostu aynı zamanda batık “kiremit” işindeki ortağı olduğu iddia ediliyor. Rus ekip aynı gün Ödemiş üzerinden Ural ile irtibat kurup İskenderun üzerinden Suriye'ye geçiş yapmaya çalışırken gözaltına alındı.

İlk önce Reyhanlı'da gözaltına alınan ekip emniyet güçleri tarafından “yabancı basın akreditasyonları olmadığı gerekçesiyle” uyarıldı ve BYEGM İl Müdürlüğü'ne gerekli başvuruyu yapıp akreditasyonu yaptıktan sonra çekimlere devam etmeleri tebliğ edildi.

3-391.jpg

MİHRAÇ URAL BAĞLANTISI

Ancak gayelerinin gazetecilik olmadığı belli olan ekip gerekli resmi işlemleri tamamlamadan Mihraç Ural bağlantısı ile İskenderun'dan Suriye'ye geçmeye çalışırken ikinci kez gözaltına alındı.Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye ile ilgili asılsız iftiralara imza atan Rus basını ve Rus yetkililerin gazeteciler için kimseyi aramadığı öğrenildi.

Adı geçen dört gazetecinin ülkeye giriş yaparken de Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne gerekli başvuruyu yapmadıkları öğrenildi. Buzoladze, Rusya'nın resmi kanalı Vesti'ye İstanbul ve Ankara'da çalışırken yetkililerin hiçbir şekilde muhalefetiyle karşılaşmadıklarını söyledi.

CASUSLUK İTİRAFI

Buzoladze, “sınırın kendisini, askeri teçhizatı, sınırda ve sınır geçişinde çalışan kişileri filme almak istediklerini” belirtti. Rus Dışişleri Bakanlığı Türkiye'de ifade özgürlüğü olmadığı iddiasını öne sürse de gerek kampları, gerek sınır hareketliliğini izinsiz görüntülemeye çalışan Rossiya 1 ekibi casusluk yaptıklarını itiraf etmiş oldu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler