YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sincan'da olaylar: 14 ölü
Sincan'da olaylar: 14 ölü
01 Ağustos 2011 08:25
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen patlamalarda 14 kişi hayatını kaybetti.

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar şehrinde dün meydana gelen bıçaklı saldırı ve patlamalarda en az 14 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

Özerk bölge yönetiminin sözcüsü Hou Hanmin, Hong Kong'da yayınlanan South China Morning Post gazetesinin internet sayfasında yer alan açıklamasında, Kaşgar'da dün ve önceki gün meydana gelen olayları ''terörist saldırı'' diye nitelendirirken cumartesi günkü saldırının faillerinin Uygur olduğunu ileri sürdü. Kaşgar'da dün meydana gelen olayların faillerinin hangi etnik gruba mensup oldukları henüz açıklanmadı.

Kaşgar'da cumartesi gecesi iki kişinin bir kamyonu gasbetmesi ve çevreye saldırması sonucu en az 7 kişi ölmüştü.

Şinhua haber ajansının haberinde, dünkü olaylar sırasında vurulan şüphelilerden birinin hastanede öldüğü, böylece polisin öldürdüğü şüpheli sayısının 5'e çıktığı belirtildi. Ajans, dün biri polis 3 kişinin patlama sonucu öldüğünü duyurmuş, daha sonra görgü tanıklarına dayanarak bu kişilerin faillerin darbeleriyle öldüğünü bildirmişti.

Ajansın bugün bildirdiğine göre, dün Kaşgar'daki bir lokantaya giren silahlı teröristler, lokantanın sahibini ve bir garsonu öldürdükten sonra lokantayı ateşe verdi. Faillerin daha sonra etrafa rastgele saldırdığı iddia edildi.

Çin Uluslararası Radyosu da yerel polis makamlarına dayanarak, saldırının ellerinde bıçaklar bulunan 12 kişilik grup tarafından gerçekleştirildiğini, 4 saldırganın yakalandığını, 4'ünün ise kaçtığını bildirdi.

Bu arada, toplam ölü ve yaralı sayısının henüz kesinlik kazanmadığı, olayların çıktığı bölgede dükkanların kapalı olduğu, güvenlik güçlerinin devriye görevi yaptığı belirtildi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Hotan şehrinde, 18 Temmuzda bir grubun şehrin merkezindeki karakola saldırması ve bazı kişileri rehin alması sonucu 18 kişi ölmüştü. İki güvenlik görevlisi ve iki rehinenin öldüğü olaydan sonra polis, bunun ''organize terör saldırısı'' olduğunu ifade etmişti. Bölgenin merkezi Urumçi'de 5 Temmuz 2009'da meydana gelen olaylarda ise yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler