YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sina'da şiddet olaylarının bilançosu
Sina'da şiddet olaylarının bilançosu
18 Ağustos 2014 16:35
Mısır'ın Sina Yarımadası'nda, darbe sürecindeki 1 yılda yaşanan şiddet olaylarında, 335 kişinin öldüğü, 750 kişinin yaralandığı belirtildi.

Sina'daki "Gazeteciler ve Muhabirler Birliği", güvenlik ve sağlık kaynaklarına dayandırarak hazırladığı raporda, 30 Haziran 2013'ten - Haziran 2014'e kadar bölgede yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili bilgi verildi.

"Tam bir tarafsızlıkla ulaştığımız bilgileri kamuoyuyla paylaşıyoruz" ifadesiyle başlayan raporda, bu süre zarfındaki şiddet olaylarında 153'ü güvenlik güçlerinden 335 kişinin hayatını kaybettiği, 355'si sivil, 750 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Bölgede "en çok kaybın yaşandığı" olaylarla ilgili bilgi verilen raporda, 19 Ağustos 2013'te izinden döndükleri sırada kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerce kurulan pusuda, 25 askerin hayatını kaybettiği saldırı ile 14 Temmuz 2014'te El-Ariş'teki Ed-Dahiye Mahallesi'ne düşen havan mermisinin 10 kişinin ölümüne, 32 kişinin yaralanmasına yol açtığı hatırlatıldı.

Son dönemde orduya ait birlikler ile polislerin silahlı kişilerce hedef alındığı Sina'da güvenlik güçleri de geçen Eylül ayından bu yana "tekfirci" ve "terörist" gruplara karşı geniş çaplı operasyon yürütüyor.

Mısır'da 3 Temmuz'da yapılan ve seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden uzaklaştırıldığı darbeye zemin hazırlayan gösteriler, 30 Haziran'da başlamıştı. O tarihten itibaren Sina bölgesinde zaman zaman şiddet olayları yaşanıyor.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler