YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sinabung Yanardağı'nda korkutan patlama
Sinabung Yanardağı'nda korkutan patlama
18 Ekim 2014 16:14
Endonezya'da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı’nda son iki haftanın en büyük patlaması meydana geldi.

Endonezya'da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı’nda yeni bir patlama meydana geldiği belirtildi.

Patlamanın, son günlerin en büyüğü olduğunu bildirilirken, yanardağ çevresindeki kurtarma ekipleri alarma geçti.

Kurtarma ekiplerinin lideri Teğmen Sukarna, "Patama son iki haftadır görülen patlamaların en büyüğü. Ama ben ve ekibim 24 saat hazırız. Herhangi bir tehlike anında insanlara yardım etmek için bekliyoruz” diye konuştu.

Yanardağın püskürttüğü küller ise çevreyi olumsuz etkiliyor. 3 kilometre yüksekliğe ulaşan küller, 30 kilometre civarındaki yerleşim birimlerine yağmur olarak yağıyor. Kül yağmuru nedeniyle hava kirliliği görülürken, şehirler tamamen gri renge büründü.

Sokağa çıkan insanlar kül ve hava kirliliğinden korunmak için maske kullanıyor. Çevrede solunum yolları ve cilt hastalıklarında artış görülürken, kül kitlesinden en çok etkilenen kesimin çocuklar olduğu belirtiliyor.

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı yetkilileri tarafından yanardağ çevresinde kurulan kontrol noktalarında, patlama riskleri ve değerleri 24 saat kontrol ediliyor.

400 yıl boyunca aktif olmayan yanardağ, 3 yıl önce faaliyete geçmişti. En son patlama ise sene başında meydana gelmiş, patlama sonucu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 25 kişi evlerinden tahliye edilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler