YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi de 'vücut tarama sistemi'
Hollanda ABD uçuşlarında "tüm vücut tarama sistemi" kullanacak
Şimdi de 'vücut tarama sistemi'
30 Aralık 2009 / 18:09 Güncelleme: 30 Aralık 2009 / 18:18

Hollanda İçişleri Bakanı Guusje Ter Horst bugün düzenlenen basın toplantısında, Nijeryalı bir kişi tarafından Noel’de düzenlenen saldırı girişimi gibi olayları engellemek amacıyla ABD uçuşlarında tüm vücut tarama sistemi kullanacaklarını açıkladı.

Noel’de Amsterdam-Detroit uçağını havaya uçurmaya çalışan ancak başarısız olan 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdulmutallip’in uçağı havaya uçurma planının profesyonelce ancak planın işleyişinin amatörce olduğu belirtiliyor.

Abdulmuttalip’in patlayıcıları uçağın tuvaletinde patlatmak istediğini ifade eden İçişleri Bakanı Guusje Ter Horst, düzenlenen basın toplantısında “dünyanın bir facianın eşiğinden döndüğünü” söyledi. Horst, patlayıcıların profesyonelce hazırlanıp Abdulmuttalip’e verildiğini belirterek, güvenlik kontrolleri sırasında Abdulmuttalip’in yüksek riskli bir yolcu olduğuna dair herhangi şüpheli bir durumun yaşanmadığını ifade etti. Amsterdam’a Cuma günü Nijerya’dan gelen ve 3 saatlik molanın ardından Amsterdam’daki güvenlik kontrolünden geçen Abdullmuttalip’in Nijerya pasaportu ile ABD vizesinin bulunduğu kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler