YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şili'de sokağa çıkma yasağı
Şili'de sokağa çıkma yasağı
03 Mart 2010 09:45
8.8'lik depremle sarsılan Şili'de Haiti'deki gibi yağma olmasın diye önlem alındı. Yağmadan korkulan 3 kentte daha gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi...

Şili'de 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından yağmadan korkulan üç kentte daha gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yetkililer, halkın yağma endişesinin giderilmesi amacıyla depremin merkez üssünün 200 km kuzeyindeki bir hat boyunca Curico, Molina ve Sagrada Familia kentlerinde gece yarısıyla 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtti. Depremin vurduğu Şili'de bu önlemin uygulandığı kent sayısı 7'ye yükseldi.

Curico kentinin tarihi şehir merkezinin yüzde 90'ının yıkıldığı da gelen haberler arasında. 

Ülkenin ikinci büyük kenti Concepcion'da da yağma riskinin devam etmesi yüzünden yetkililer, pazar gününden beri uygulanan sokağa çıkma yasağı süresini, 18.00'den öğleye kadar 18 saate yükseltti.

Pazar ve pazartesi yoğun yağmaya ve mağazaların ateşe verilmesine sahne olan Concepcion'da halkın büyük bölümü kendilerini savunmak için gruplar oluşturdu.

Son bilançoya göre, 800'e yakın kişinin öldüğü depremin üzerinden 4 gün geçmesinin ardından kurtarma ekipleri, Concepcion kentinde 14 katlı bir binanın enkazı altında kalan 7 kişiye ulaşmaya çalışıyor.

İki gün önce içeriye sokulan kameralarla yaşam işaretinin alındığı binadan şimdiye dek 9 ceset çıkarıldı.

Depremin artçı sarsıntıları devam ederken, dün gece de Arjantin-Şili sınırında 4,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Kanada da depremden etkilenen Şili halkına 2 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı.

Uzmanlar, Şili'deki depremin yol açtığı hasarın faturasının 30 milyar doları bulacağını belirtiyor.

A.A.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler