YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şili'de 6.2 şiddetinde artçı sarsıntı
Şili'de 6.2 şiddetinde artçı sarsıntı
01 Mart 2010 08:29
Şili'deki 8.8 şiddetindek depremin yaraları sarılırken depremi fırsat bilen 200 tutuklu hapisten kaçtı

ABD Jeofizik Enstitüsü (USGS), Şili'de 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından dün akşam ülkenin orta kesiminde 6,2 büyüklüğünde yeni bir artçı sarsıntının meydana geldiğini duyurdu.

Enstitü, sarsıntının merkez üssünün, Talca kentinin 109 kilometre kuzeydoğusunda yerin 35 kilometre altı olarak açıkladı.

USGS, bu son artçı depremin, dün gün içinde, Şili kıyılarında 6,1 büyüklüğündeki artçı sarsıntının ardından, meydana gelen ikinci sarsıntı olduğunu kaydetti. Enstitü, 6,1 büyüklüğündeki artçı sarsıntının merkez üssü Talca kentinin 63 kilometre kuzey olarak açıklamıştı.

Şili'de cumartesi meydana gelen ve şu ana kadar 708 kişinin ölümüne yol açan 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından on kadar artçı deprem meydana geldi. AA

ÖLÜ SAYISI 708' YÜKSELDİ

Devlet Başkanı Bachelet “Doğa bir kez daha felaketlerle baş etme yetimizi sınadı” dedi

Şili’de önceki gün meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 708 oldu. Şili’de son 50 yılın en şiddetli depreminde ölü sayısının artmasından endişe edilirken, Devlet Başkanı Michelle Bachelet 15 bölgenin altısında afet durumu ilan etti. İki milyon kişinin depremden etkilendiğini söyleyen Bachelet, deprem bölgesini helikopterle gezdi. Ülkede elektrik ve su kesintisi yaşanırken bazı bölgelerde telefon hatları çöktü. Depremden sonra kimyasal bir tesiste yangın çıktı. Conception’da çöken bir binada yaklaşık 100 kişinin mahsur kaldığı bildirildi. Arama kurtarma faaliyetleri sürerken, AB 4 milyon dolar acil yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Beşiktaş’ın Şilili futbolcusu Tello, ülkesinde 1960 yılında yaşanan 9.5 şiddetindeki depremde bin 655 kişinin can verdiğini hatırlatarak, “O deprem sonrası evlerimizi Japon modeliyle yaptık. Bu kez yaşanan depremde can kaybının az olmasının nedeni budur” dedi.

YAĞMACILAR DÜKKANLARA SALDIRDI

Görgü tanıkları kentlerde kaos olduğunu ancak hayatın ‘durma noktasına’ gelmediğini belirtti. NBC’ye konuşan turistler başkent Santiago’da jeneratörlerin hızla devreye girdiğini ve Şilililer’in depreme hazırlıklı olduğunu söyledi. Deprem sonrasında 200 tutuklunun ise hapisten kaçtığı, yağmayı önlemek için nöbet tutan polislerin 60 kaçağı yakaladığı açıklandı. Depremden en fazla etkilenen Concepcion kentinde, bir süpermarket ve bazı mağazaların yağmalandığı bildirildi.

DÜNYA TSUNAMİ ALARMINA GEÇTİ

8.8’lik depremin ardından Pasifik Okyanusu çevresindeki 53 ülkede tsunami alarmı verildi. Kıyılar boşaltıldı, önlemler artırıldı ancak korkulan olmadı. Depremden sonra Pasifik havzasında verilen tsunami alarmı kaldırıldı. Dalgalar Hawaii, Japonya ve Rusya’ya ulaştı, ancak ciddi bir hasara neden olmadı. Son 24 saatte en şiddetlisi 6.9 olmak üzere 60 kadar artçı deprem meydana geldi.

Ordu devrede

Depremden en fazla etkilenen Concepcion kentinde marketler yağmalanıyor. Ordu, yağmacılara karşı önlem almak için devreye girdi.

Kızılay bölgeye gidiyor

Kurtarma çalışmaları sürerken Haiti’de mucize yaratan Türk Kızılay’ı da yardım için Şili’ye gidiyor. Ekipler zor şartlar altında yaralılara ulaşmaya çalışıyor

Afet durumu ilan edildi

Devlet Başkanı Bachelet iki milyon kişinin depremden etkilendiğini söyledi.

Tsunami alarmı verildi

Depremden sonra Hawaii’den Rusya’ya Pasifik Okyanusu kıyısındaki birçok ülkede tsunami görüldü. Japonya’da bazı kentler sular altında kaldı.
Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler