YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şili, ABD’den 3 zanlının iadesini istedi
Şili, ABD’den 3 zanlının iadesini istedi
18 Mayıs 2016 06:51
Şili, ABD’den eski diktatör Pinochet döneminde bir BM diplomatının öldürülmesinden sorumlu tutulan 3 zanlının iadesini talep etti.

Şili, eski diktatör Augusto Pinochet dönemindeki 3 istihbarat ajanının İspanyol asıllı Şilili BM diplomatı Carmelo Soria’nın ölümü hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle ABD’den iadesini istedi.

Şili Yüksek Mahkemesi’nce yapılan açıklamada, 40 yıl önce Soria’nın başkent Santiago’da kaçırıldıktan sonra işkence görmesi ve öldürülmesinden sorumlu tutulan 3 eski Şili istihbarat ajanının ABD’den iadesinin talep edildiği ifade edildi.

Pinochet için çalışan 3 ajan, Şilili Armando Fernandez Larios, ABD vatandaşı Michael Townley ve Kübalı Virgilio Paz’ın, Soria’yı öldürdükten sonra, içkili araba kullanılması sonucu oluşan kaza süsü vererek cinayetin üzerini örtmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Savcılar, 1973’ten 1990 yılına kadar süren diktatörlük döneminde BM’nin Latin Amerika Ekonomi Komisyonu için çalışan Soria’nın Şili’deki sosyalistlere yardım etmesi nedeniyle hedef alındığını belirtiyor.

Ayrıca 3 ajan hakkında 1976 yılında tutuklama kararı verildiği vurgulanıyor. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler