YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silahlı mücadeleyi bıraktılar
Silahlı mücadeleyi bıraktılar
05 Eylül 2010 19:25
Bask bölgesinin bağımsızlığı için savaşan ETA, bugün Bask dilinde yayımlanan Gara gazetesinin internet sitesinde yer alan bir bildiride, silahlı saldırılara son vermeye karar verdiğini açıkladı.

Gara'ya gönderilen bir video kasette, siyahlar giyinmiş maskeli üç kişinin, fonda ETA'nın ambleminin olduğu bir masanın başında oturarak, Bask dilinde bildiriyi okudukları görülüyor.

Bildiride, örgütün silahlı saldırılar yapmama kararı aldığı belirtilerek, ETA'nın "demokratik sürece başlamaya" hazır olduğu kaydediliyor.


-ETA ÖRGÜTÜ-


Açılımı, Euskadi ta Askatasuna (Bask Ülkesi ve Özgürlük) olan ETA, İspanya'nın kuzeyiyle Fransa'nın güneybatısında bağımsızlık için mücadele ediyor.

ETA, Bask dilinin kullanılmasını yasaklayan General Francisco Franco'nun diktatörlüğü döneminde 1959'da kurulan yarım yüzyıllık geçmişe sahip bir örgüt.

Örgütün ilk ölümlü eylemini yaptığı 1968'den beri, ETA'nın eylemlerinde 850'den fazla kişi hayatını kaybetti.

İspanya, ABD ve Avrupa Birliği, ETA'yı terörist örgüt olarak kabul ediyor.

İspanya'nın sosyalist hükümeti ETA ile barış görüşmelerini 2006 Aralık ayında Madrid havalimanına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıdan sonra kesti.   

ETA'nın son can kayıplı eylemi, bu yılın mart ayında Paris yakınlarında bir polisin öldürülmesiyle oldu.  

Hükümet son yıllardaki tutuklamalarla ETA'nın ciddi şekilde zayıfladığını düşünüyor.

İspanya İçişleri Bakanlığı, bu yılın ilk altı ayında İspanya, Fransa ve diğer ülkelerde 62 ETA üyesinin tutuklandığını bildiriyor.

İspanya Kralı Juan Carlos'u 1997'de öldürmeye çalışmaktan aranan örgüt lideri, iki üst düzey ETA üyesiyle birlikte şubatta kuzey Fransa'da yakalandı.

ETA'nın askeri lideri olduğu belirtilen "Ata" da, mayısta Fransa'da tutuklandı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler