YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silah ihracatçısı Rusya'nın müşterileri
Dünyanın önde gelen silah ihracatçılarından Rusya, 2012'de 14 milyar dolarlık silah satışıyla rekor kırdı. Moskova'nın en fazla silah sattığı ülkeler arasında Suriye, Hindistan, İran ve Latin Amerika ülkeleri var.
Silah ihracatçısı Rusya'nın müşterileri
17 Aralık 2012 / 17:59 Güncelleme: 17 Aralık 2012 / 18:08

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Askeri-Teknik İşbirliği Komisyonu toplantısında, ülkesinin son dönemdeki silah ihracatını değerlendirdi.

2012'de 14 milyar dolarlık silah ve askeri teçhizat satışı gerçekleştirildiğini belirten Putin, bu rakamın Rusya için rekor olduğunu söyledi.

Rusya'nın ortaklarıyla askeri işbirliğini artırarak devam ettireceğini kaydeden Putin, savunma sanayii alanındaki şirket yöneticilerine birtakım iyileştirmelere gitmeleri ve daha modern yöntemlerle üretim yapmaları çağrısında bulundu.

Rusya'nın en fazla silah satışı yaptığı ülkeler arasında Suriye, Hindistan, İran ve Latin Amerika ülkeleri yer alıyor.

Moskova yönetimi yakın dönemde Irak ile 4,2 milyar dolarlık silah satış anlaşması imzalamış ancak Irak'ın talebi üzerine anlaşma yürürlüğe girmemişti. Rusya ise Irak'ın anlaşmayı iptal etmediğini sadece şartları yeniden gözden geçirmek istediğini açıklamıştı.

Silah ve askeri teçhizat ihracatını geliştirmek için çaba sarfeden Rusya, milli ordusundaki modernizasyon çalışmalarına da devam ediyor. Orduda 2020'ye kadar tamamlanması planlanan çalışmalar için Moskova yönetiminin 642 milyar dolar harcaması bekleniyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler