YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silah gölgesinde yüzde 98 evet
Mısır'da ordunun kabul edilmesi için yoğun baskı yaptığı yeni anayasa için yüzde 98 oranında 'evet' oyu verildiği açıklandı
Silah gölgesinde yüzde 98 evet
17 Ocak 2014 / 08:08 Güncelleme: 17 Ocak 2014 / 08:12

Mısır'da salı ve çarşamba günleri yapılan anayasa referandumunda, resmi olmayan ilk sonuçlara göre yüzde 98 oranında 'evet' oyu verildiği açıklandı.

Bu oran, devrik diktatör Hüsnü Mübarek döneminde yapılan göstermelik seçimleri hatırlattı.

Müslüman Kardeşler'in boykot ettiği referanduma katılımın yüzde 35 dolayında kaldığı kaydedildi. Anadolu Ajansı, 'hayır' oylarının yüzde 1,5 dolayında kaldığını duyururken, resmi sonuçların yarın belli olacağı belirtildi.

Mısır ordusu, referandumda 'evet' oylarının daha fazla çıkması için haftalar öncesinden ülke çapında yoğun bir kampanya başlatmıştı.

'Hayır' oyu vermek adeta yasaklanırken, ordu karşıtı gösterilere de kanlı biçimde müdahale edilmişti. 3 Temmuz'da gerçekleştirilen darbenin mimari olan Savunma Bakanı General Abdulfettah Sisi'nin, referandum sonuçlarını kendisi açısından bir "güvenoyu" olarak algıladığı, cumhurbaşkanlığı adaylığına da buna göre karar vereceği belirtiliyor.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminde, 2012'de yapılan anayasa referandumuna katılım oranı yüzde 33 olarak gerçekleşmiş, hazırlanan anayasa taslağına katılımcıların yüzde 63'ü 'evet' demişti. 

Basından orduya destek

İlk sonuçların ortaya çıkmasından sonra, Mısır gazeteleri orduyu ve General Sisi'yi destekleyici manşetlerle yayımlandı.

Bazı basın-yayın organları katılım oranını yüzde 55 olarak verirken, sonuçların Müslüman Kardeşler açısından bir hezimet olduğu vurgulandı. Mısır Sağlık Bakanlığı ise, referandum sürecinde çıkan çatışmalarda en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler