YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Sihirli Formül' aranıyor
Atina'da yayımlanan To Vima gazetesi, "Türkiye'nin, Yunanistan'ın Ege'de karasularını 12 mile genişletmesine karşı olan sabit tezini koruduğunu" belirterek, "Bu konudaki sıkıntıları ortadan kaldıracak 'sihirli bir formül' arandığını" duyurdu.
'Sihirli Formül' aranıyor
21 Kasım 2010 / 22:23 Güncelleme: 21 Kasım 2010 / 22:35

To Vima dünkü sayısında, "Ege'de 12 mil için köprü arıyorlar" başlıklı haberinde, "Yunan karasularının sınırlandırılması konusunun, bu dönemde Atina ile Ankara arasında yoğun olarak sürdürülen Ege ile ilgili istikşafi görüşmelerin merkezinde yer aldığını" yazdı.

Gazete edindiği "özel bilgilere" dayandırarak verdiği haberinde, "Görüşmelerden çıkan sonuca göre, Yunanistan'ın karasularını, Trakya bölgesi hariç olmak üzere, anakara kıyılarında 12 mile çıkarması konusunda bir anlaşma ortaya çıkmış gibi gözüküyor. Türkler bu bölgede (Trakya bölgesi ve Taşyüz Adası'nın doğusu) talep ettikleri kıta sahanlığı parçasının dramatik bir şekilde azalmasını istemiyor. Bu durumda, 12 mil kuralı, bazı istisnaların dışında Ege'yi yarıdan bölen 25. Meridyenin batısında uygulanması bekleniyor. Ancak, Doğu Ege bölgesinde durum farklı. Bu bölgede Türkiye 12 milin uygulanmasını istemiyor. Ankara 12 mile karşı olan sabit tezini koruyor ve bu konuda sıkıntıları ortadan kaldıracak 'sihirli bir formül' aranıyor" ifadelerine yer verdi.

"Türkiye ile Yunanistan’ın, bu konuda anlaşmaya varılanların uygulanmasında ülkeler için bağlayıcı olacak, ilişkilerde temel kuralları belirleyen siyasi belge üzerinde çalıştıkları" ileri sürülen haberde, "Bu belge ile Ankara'nın, ileride Yunanistan'ın karasularını yeniden genişletme yönüne gitmesini önlemek, Yunanistan'ın ise Türkiye'ye Deniz Hukuku'nun bazı öngörülerini kabul ettirmek istediği" kaydedildi.

Yunan basınında daha önce çıkan haberlerde de Türkiye ile Yunanistan'ın Ege'deki konularda anlaşmaya yakın oldukları iddiası yer almıştı.

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, ismini açıklamadığı "diplomatik çevreleri" kaynak gösterdiği haberinde, "Ege konusunda tüm konuları kapsayan toplu bir 'paket çözüm' henüz kesinleşmemekle birlikte, tarafların bu konuda bazı ilkeler üzerinde anlaşmaya vardıklarını" ileri sürmüştü. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler