YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sığınmacılar İsveç'e akın ediyor
Sığınmacılar İsveç'e akın ediyor
11 Eylül 2015 00:38
Avusturya ve Almanya'nın kapıları açmasından sonra Almanya sınırından Danimarka'ya giriş yapan ve sayıları 3 bini aşan sığınmacıların İsveç'e geçişleri devam ediyor.

Danimarka polisinin dün geceden bu yana Almanya sınırında bulunan sığınmacıların Kopenhag'a gönüllüler yardımıyla gitmesine izin vermesinden sonra binlerce sığınmacı, Kopenhag'a gidiyor.

Burada yüzlerce gönüllü ve yardımsever tarafından karşılanan sığınmacılar, karınlarını doyurduktan sonra yarım saat mesafedeki İsveç'in Malmö kentine 20 dakikada bir kalkan trenlerle geçişlerine devam ediyor.

Son dört günde Danimarka'ya gelen sığınmacıların sadece 686'sının Danimarka'ya iltica talebinde bulunduğu belirtilirken, geriye kalan iki bin 500 kadarının bugün ve yarın Malmö'ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Malmö'de iltica etmek isteyenler Göçmenler bürosu tarafından taksilerle Göçmenler merkezine götürülürken İsveç'in diğer şehirlerinin yanı sıra Norveç ve Finlandiya'ya gitmek isteyenlere de Kızılhaç ve gönüllüler yardımcı oluyor.

Malmö merkez istasyonundaki Kızılhaç görevlilerinin şefi Lasse Hansson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsveç Kızılhaçı olarak gelen bütün sığınmacılara anında yardım ettiklerini ve herhangi bir sıkıntılarının olmadığını ifade etti. 

Kopenhag'dan Malmö'ye 50 kişilik bir sığınmacı grubuyla yolculuk eden AA muhabiri, yol boyunca herhangi bir polis kontrolüne rastlamadığını ve gün boyunca geçişler sırasında hiçbir sığınmacıya müdahale olmadığını aktardı. Hem Kopenhag'ın hem de Malmö'nün merkez istasyonunda az sayıdaki polis memurunun rutin güvenlik tedbirleri dışında ekstra bir aktivitesi bulunmuyor. 

Malmö merkez tren istasyonunda Kızılhaç, Göçmenler bürosu ve gönüllülerin karşıladığı sığınmacılar, buraya geldikleri için mutlu. Öte yandan DR kanalının haberine göre Danimarka'da yaşanan sıkıntıları duyan 200 sığınmacının Almanya'nın Kiel kentinden İsveç'in Göteborg kentine Danimarka'ya uğramadan feribotla gittiği belirtildi.

İsveç ve Danimarka birbirini suçluyor

Danimarka başbakanı Lars Lökke Rasmussen, polisin sığınmacıları kayıt altına almadan İsveç'e gitmesine izin vermesini desteklediğini ifade ederken, Danimarka başbakanı olarak kimseyi ilticaya zorlayamayacağını ifade etti. 

İsveç başbakanı Stefan Löfven ise Danimarka'nın üzerine düşen sorumluluklardan kaçtığını ve sığınmacıların İsveç'e geçmesini istediğini dile getirdi. Löfven, Danimarka'nın ilk başlarda sığınmacıları alıkoymak ile suçlarken bu tutumunun birden bire değiştiğine dikkati çekti. İsveç Başbakanı Danimarka'yı uluslararası kurallara uymaya davet ederken, Rasmussen ise Danimarka'nın hiçbir kurala aykırı davranmadığını ve Dublin sözleşmesine saygılı davrandığını savundu.

Dublin sözleşmesine göre bir sığınmacı bir ülkede iltica başvurusunda bulunduğunda, bu ülke bu talebi değerlendirmek zorunda. Danimarka polisi dün geceden beri sığınmacıları kayıt altına alınmadan İsveç'e geçişlerine izin veriyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler