YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigara içme yaşı 21'e çıkıyor
Sigara içme yaşı 21'e çıkıyor
04 Haziran 2015 07:38
ABD'de Hawaii'nin ardından Kaliforniya'da da sigara içme yaşının 21'e çıkması için sunulan tasarı onaylandı. Uygulamanın bağımlılığı yüzde 90 azaltacağı öngörülüyor

ABD'nin Kaliforniya eyaleti senatosu yasal sigara içme yaşını 18'den 21'e çıkaran yasa tasarısına onay verdi. Yasa tasarısı 26'ya karşı 8 oyla Senato'da onaylandı. Yasa tasarısı şimdi de eyalet meclisinden onay bekliyor. Senatör Ed Hernandez, sigara tiryakilerinin çoğunun sigara içmeye 21 yaşından önce başladığını ve yasal yaşı yükseltmenin ergenlerin bu alışkanlığa yönelimini yüzde 90 azaltacağını ileri sürüyor. Hernandez, "Artık tütün şirketlerinin bu ölümcül ürünü gençliğimize kolaylıkla erişilebilir hâle getirmelerini durdurma zamanı" diye konuştu. Federal Gıda ve İlaç Dairesi Tıp Enstitüsü, bu önlemin 200 bin kadar kişinin sigaraya erken başlamasını engelleyeceğini tahmin ediyor. Enstitü ayrıca bu yöntemin mevcut olan kontrol politikalarından daha çok işe yaracağını savunuyor.

Bir yılda 34 bin kayıp

Araştırmalara göre Kaliforniya'da sadece 2009'da 34 bin kişi sigara nedeniyle oluşan hastalıklardan yaşamını yitirmiş, bu hastalıklarla mücadele için 18.1 milyar dolar harcanmıştı. Tasarıya Amerikan Pediatrik Akademisi, Amerikan Kanser Vakfı ve Amerika Sigara Derneği gibi birçok kuruluştan da destek geldi. Yasa geçerse Kaliforniya ABD'de sigara içme yaşının en yüksek olduğu eyalet olacak. Hawaii'de de bu yılın nisan ayında sigara yaşını 21'e yükseltmek için sunulan bir yasa tasarısı onaylanmıştı. Ancak yasa valinin onayını bekliyor. New York'ta ise yasal sigara içme yaşının 21'e ya da daha geç bir yaşa yükseltilmesine dair talepler bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler