YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıfır noktasına tampon bölge
Sıfır noktasına tampon bölge
24 Ağustos 2012 07:37
ABD ile Türkiye’nin ilk operasyonel mekanizma toplantısında sınıra sıfır noktasında tampon bölge kurulması ele alındı...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’ın son görüşmesinde oluşturulmasına karar verilen operasyonel mekanizmanın ilk toplantısı dün Ankara’da yapıldı.

Toplantıya Dışişleri Bakanlığı Müsteşar YardımcısıHalit Çevik ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Johns katıldı. İki tarafın da heyetlerinde, ABD ve Türkiye istihbarat kurumlarının temsilcileri ile ordu temsilcileri de yer aldı.

İlgili kurum ve kuruluşlardan uzmanların yer aldığı toplantıda Suriye’de rejim değişikliğinin ardından ortaya çıkabilecek riskler de ele alındı.

Toplantıda sığınmacıların sayısının 100 binlere ulaşması halinde Türkiye’de ağırlanmalarında güçlük yaşanmaması için ‘tampon bölge’ konusununmasaya yatırıldığı öğrenildi.

Tampon bölgenin Suriye topraklarını ihlal anlamına gelmemesi amacıyla Türkiye’nin sınırın sıfır noktasında mültecilere yardım yapması damüzakere edilen konular arasında.

GAZİANTEP DE GÖRÜŞÜLDÜ

Esed rejimiyle muhaliflerin çatışması sebebiyle Suriye sınırındaki güvenliğin azalması sebebiyle Türkiye’de oluşan terör tehdidi de Türk ve ABDheyetlerince konuşulan önemli birmadde oldu.

Gaziantep’teki patlamanın Suriye kaynaklı sızmalar sonucu yaşanıp yaşanmadığı konusunda da fikir alışverişinde bulunulduğu öğrenildi. İstihbarat paylaşımının daha etkin hale getirilmesinin listeye girdiği belirtildi.

Nusayri ve Hıristiyan mültecilere Türkiye’de kamp

Türkiye, Suriye’de olası rejim değişikliğine karşı ‘insani müdahale’ için hazırlıklara başladı.

Muhaliflerin yönetimi ele geçirmesi durumunda Nusayri’lerin kendiliğinden ve ya muhtemel zulümler nedeniyle Türkiye’ye kaçabileceğini öngören yetkililer, ayrı bir kamp hazırlanması için çalışmalara başladı.

Ayrıca olası Hıristiyan, Süryani ve Dürzi sığınmacılar için de ayrı kamplar düşünülüyor.

Bu kamplarda, söz konusu gruplara yönelik ibadet yerleri de inşa edilecek. Yaşanabilecek bir göç hareketine karşı Esed rejiminin ise, ülkedeki Hıristiyanlara Türkiye aleyhine propaganda yaptığı da gelen bilgiler arasında.

“Sakın Türkiye’ye gitmeyin, size diğer Sünniler gibi davranmazlar. Zulüm görürsünüz” diye telkinlerde bulunulduğu aktarılıyor.

Sıkıntılı bir ortam yaşanmaması için Türkiye’nin de ince eleyip sık dokuduğu vurgulandı. (BUGÜN)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler