YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıddıki suçlamayı kabul etmedi
Sıddıki suçlamayı kabul etmedi
03 Şubat 2010 23:25
ABD'de Pakistanlı bir bilimadamı, Amerikalıları öldürmeye çalışmaktan suçlu bulundu

ABD'de Pakistanlı bir bilimadamı, 2008 yılında tutuklandığı Afganistan'da Amerikalı sorgulayıcılarını öldürmeye çalışmaktan suçlu bulundu.

Mahhattan'daki federal mahkeme, ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Brandeis Üniversitesi'nde eğitim gören 37 yaşındaki kadın nöroloji uzmanı Afya Sıddıki'yi, cinayete teşebbüsten suçlu bulurken sanık, kararın açıklanmasından sonra "Bu, Amerika değil İsrail'den gelen bir karar" diye haykırdı. 

Amerikalı yetkililerin tutuklanmadan önce Sıddıki'yi El Kaide sempatizanı olarak isimlendirdikleri belirtilerek, dava sırasında FBI ajanları ve Amerikan askerlerinin, Afganistan'daki bir karakolda sorgulamaya gittiklerinde sanığın, sahipsiz bir tüfeği eline aldığı ve "Amerikalılara ölüm" diye bağırarak kendilerine ateş açtığı yönünde ifade verdikleri bildirildi.

Sıddıki'nin, saldırı girişimi sırasında karşı ateşle vurulduğu, iyileştikten sonra yargılanmak üzere ABD'ye getirildiği kaydedildi. 

Hakkındaki suçlamaları reddeden Sıddıki ise yargılanması sırasında, tutuklanmadan önce işkence gördüğünü ve "gizli bir hapishanede" tutulduğunu savundu, kendisini sorgulamak isteyen Amerikalı personele saldırdığı yönündeki suçlamaların "gülünç" olduğunu söyledi. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler