YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıddıki, ABD'nin en prestijli üniversitelerinden M
Sıddıki, ABD'nin en prestijli üniversitelerinden M
Sıddıki, ABD'nin en prestijli üniversitelerinden M
06 Ağustos 2008 / 19:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Beş yıl önce kaybolan ve El Kaide örgütünün lider kadrosuyla ilişkili olduğu iddia edilen Pakistanlı bir kadın New York'da mahkemeye çıktı.


36 yaşındaki üç çocuk annesi Pakistanlı Afiye Sıddıki mahkemede, geçen ay Afganistan'da kendisini gözaltına almaya çalışan Amerikan askerlerine ateş açmak ve öldürmeye teşebbüs ile suçlandı.


Mahkeme tarafından suçlu bulunduğu takdirde Sıddıki'nin yirmi yıla kadar hapisle cezalandırılması mümkün. Fakat avukatları Sıddıki hakkındaki iddiaları "gülünç" diye niteliyor.


Sıddıki, bundan beş yıl önce annesini ziyarete gittiği Pakistan'da kayıplara karışmıştı. İnsan hakları grupları Sıddıki'nin burada gözaltına alındığını ve son beş yılını bu ülkedeki bir gizli Amerikan hapishanesinde geçirdiğini söylüyorlar.


Amerika'nın en seçkin üniversitelerinden MIT'de (Massachussetts Institute of Technology) eğitim gören Sıddıki, New York'daki kısa duruşmasına mor bir başörtüsüyle geldi ve çok ağır hareket ettiği dikkat çekti.


Avukatı, sanığın kurşun yarası aldığı için ağrılar içinde olduğunu söyledi.


'Masum'


Dün Karaçi'de bir basın toplantısı düzenleyen Sıddıki'nin kız kardeşi "Afiye Amerikalıların kendisini Afganistan'da bulduklarını açıkladığı güne kadar son beş yıldır gözaltında işkence görüyordu" diye konuştu. Faize Sıddıki kardeşinin masum olduğunu söyledi.


 
Afiye Sıddıki
Sıddıki, ABD'nin en prestijli üniversitelerinden MIT'de okumuştu.


Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'dan yapılan yazılı açıklamada ise Afiye Sıddıki'nin, 17 Temmuz'da Afganistan'ın Gazni eyaletinde yerel güvenlik güçleri tarafından yakalandığı öne sürülüyor.


FBI'ın dört yıldır aradığı Sıddıki'yi teslim almak üzere gözaltı merkezine gönderilen Amerikalı askeri yetkililere, Sıddıki'nin saldırdığı ve o anda ele geçirdiği bir silahla ateş açtığı da söyleniyor.


Sıddıki'nin kimseyi yaralayamadığı ama Amerikalı ajanların ateşe karşılık vererek 36 yaşındaki Sıddıki'yi göğsünden vurduklarını kaydediyor.


Bugün New York'ta mahkemeye çıkarılan Sıddıki hakkındaki somut suçlama, bu saldırı girişimi iddiası.


Savcı Michael Garcia, yakalandığı sırada Afiye Sıddıki'nin üzerinden bomba yapım kılavuzları ve ABD'deki bazı önemli binalarla ilgili belgeler çıktığını söyledi.


Sıddıki'nin avukatı Elaine Whitfield Sharp ise iddiaları "uydurma hikayeler" diye niteledi.


Whitfield Sharp, müvekkilinin yakalanmadan önceki birkaç seneyi yasadışı örgütlerle bağlantı içinde geçirdiği iddiasını da reddetti. Avukat, gerçeklerin dava sırasında ortaya çıkacağını söyledi.


Sıddıki, ABD'de yaşamış ve burada ülkenin en prestijli üniversitelerinden MIT'de nöroloji eğitimi almıştı.


Ancak 2003 yılında Karaçi'deki annesini ziyaret ederken, üç çocuğuyla birlikte kayıplara karışmıştı.


FBI, el Kaide'yle bağlantıları olduğu şüphesiyle Afiye Sıddıki hakkında 2004 yılında arama emri çıkarmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler