YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şiddetli yağışlar 95 can aldı
Şiddetli yağışlar 95 can aldı
07 Nisan 2010 08:32
Brezilya'da aşırı yağışlar nedeniyle ölenlerin sayısı 95'e yükselirken toparak kayması riskinin de 10 bin evi tehdit ettiği bildirildi.

Brezilya'nın Rio eyaletinde, otoyolları nehirlere çeviren ve ülkenin en büyük ikinci kentini felç eden şiddetli yağışlarda ölenlerin sayısı 95'e yükseldi.

Yetkililer, eyalette bu sabah şiddetini artıran yağışlar nedeniyle toprak kayması olasılığının, 6 milyon nüfuslu Rio kentinde en az 10 bin evi tehdit ettiğini söyledi.

Rio İtfaiyesinden bir yetkili, seller nedeniyle 95 kişinin yaşamını yitirdiğini, 100 kişinin yaralandığı belirtirken, kurbanların çoğunun, evleri toprak altında kalan, Rio'nun dışındaki gecekondu mahallesinde yaşayanlar olduğunu kaydetti.

Ölü sayısının artmasından endişe edilirken, Rio Belediye Başkanı Eduardo Paes, kentte halka evlerinden çıkmamaları çağrısında bulundu ve tüm okulların kapatıldığını açıkladı.

Bu arada, Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Brezilyalılardan yağışların durması için dua etmelerini isterken, "Bu, Rio de Jenerio'nun tarihindeki en büyük sel" dedi. 
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler