YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıcaklık 47 dereceyi bulunca yüzyılın en büyük yangınları çıktı
Sıcaklık 47 dereceyi bulunca yüzyılın en büyük yangınları çıktı
Sıcaklık 47 dereceyi bulunca yüzyılın en büyük yangınları çıktı
09 Şubat 2009 / 07:47 Güncelleme: 09 Şubat 2009 / 00:00

Ağustos ayını yaşayan Avustralya'da sıcaklık 47 dereceyi bulunca yüzyılın en büyük yangınları çıktı. En az 108 kişi öldü.


100'e yakın kişinin ağır yanıklarla hastaneye kaldırıldığı yangında yakınlarından haber alamayan insanların endişeli bekleyişi sürüyor.

Yaz ortasını yaşayan Avustralya yüzyılın en büyük yangın felaketiyle karşı karşıya. Sıcaklığın 47 dereceye kadar çıktığı güneydoğu bölgelerinde 4 gündür devam eden orman yangınlarında en az 108 kişi öldü. En çok zarar gören Viktora eyaletinde 1983'teki yangınlar da 75 kişinin ölümüne yol açmıştı.


Hava sıcaklığı ve rüzgarın etkisiyle yayılan yangınlarda 640 ev kül oldu, 30 bin hektar alan yandı. Ağır yanıklar taşıyan 78 kişi hastanelere kaldırıldı. Felaketten etkilenenler için 7 milyon dolarlık bir yardım fonu kuruldu. Alevlerle savaşan 3 bin itfaiyeciye destek için ordu da harekete geçti.


Arabalarla kaçtılar kurtulamadılar


Ölenlerin çoğu, yanan bölgelerden otomobilleriyle kaçmaya çalışanlar oldu. Başbakan Kevin Rudd, yangınları "Viktorya eyaletinin başına gelmiş büyük bir felaket" olarak niteledi. Yangınların etkili olduğu bölgede hava sıcaklıkları 50 dereceye yaklaşıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler