YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sellerde ölü sayısı 44 oldu
Sellerde ölü sayısı 44 oldu
24 Haziran 2010 07:57
Etkili yağışlar sonucu nehir ve barajların taşması sonucu çok sayıda köy ve kasaba sular altında kaldı.

Brezilya'nın Kuzeydoğu kesiminde etkili olan yoğun yağışların yol açtığı sellerde, şimdiye kadar 44 kişi öldü, yüzlerce kişinin kayıp olduğu bildirildi. Bazı köyler tamamen sel suları altına kalırken, bölgedeki yoğun yağışların bir kaç gün daha sürmesi bekleniyor.

Devlet acil durum idaresi yetkilileri, Kriz Alagoas ve Pernambuco eyaletlerinde etkili olan yoğun yağışlar sonucu nehirlerin ve barajların taştığını, çok sayıda köy ve kasabanın sel baskınına uğradığını belirterek, yaklaşık 40 bin kişinin evlerinden ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

Federal hükümetin gönderdiği askerler ve ilkyardım ekiplerinin helikopter ve botlarla felaket bölgesinde kalanlara gıda ve diğer ihtiyaç malzemelerini yetiştirmek için çalıştığını belirten yetkililer, yardım çalışmalarının bölgedeki demiryolu ve karayolu altyapısının seller nedeniyle tahrip olmasından dolayı güçlükle yapılabildiğini dile getirdi.

Alagoas eyalet yetkilileri, 600 kişinin kayıp olarak bildirildiğini, ancak bir ismin iki kez veya daha fazla bildirilmesi gibi nedenlerden dolayı bu sayının daha düşük olabileceğini söyledi.

Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın Salı günü hükümet üyeleriyle yaptığı kriz toplantısında, bölgedeki yardım çalışmaları için bütçeden yaklaşık 56 milyon dolar ayrılmasına, ayrıca sellerin en fazla etkili olduğu iki eyalete 20 bin adet yardım paketi ile çadır ve barınmada kullanılacak malzeme gönderilmesine karar verilmişti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler