YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sel felekatinde 52 kişi öldü
Sel felekatinde 52 kişi öldü
03 Mart 2011 07:56
Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da ekili olan yağışların neden olduğu sellerde 52 kişi yaşamını yitirirken yaklaşık 14 bin kişi de evsiz kaldi.

Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da, şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketi ve toprak kaymasında, 2 aydan bu yana toplam 52 kişi öldü, 13 bin 700 kişi evsiz kaldı.

Bolivya Sosyal Savunma Bakan Yardımcısı Hernan Tuco, sel felaketi sonucu, aralarında Ocak ayının sonunda kötü hava şartlarının neden olduğu bir otobüs kazasında ölen 28 kişinin de dahil olduğu toplam 52 kişinin hayatını kaybettiğini, 13 bin 700 kişinin evsiz kaldığını açıkladı.

Yetkililer, başta ülkenin orta kısmında yer alan Cochabamba (Koşabamba), batısında bulunan La Paz, kuzeyde bulunan Beni ve güneydeki Potosi, Oruro ve Chuquisacasel (Şuquisakasel) eyaletleri başta olmak üzere, sel felaketinin ve toprak kaymasının 9 eyaleti vurduğunu belirtti.

Evlerin çamur tabakası altında kaldığı, bazılarının da yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olduğu, toprak kaymasının ardından yollarda, mezarlıklarda derin çatlaklar meydana geldiğini ifade edildi.

Bolivya'da, kurtarma ekiplerinin yanı sıra ordu da boşaltma ve kurtarma operasyonlarına katılıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler