YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sel felaketinde ölü sayısı 270 oldu
Sel felaketinde ölü sayısı 270 oldu
13 Ocak 2011 08:01
Brezilya'da şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde ölenlerin sayısı 270'e yükseldi.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kenti yakınlarındaki dağlık bölgede şiddetli yağışlar sonrası meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısı 270'e yükseldi.

Rio de Janeiro'ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki dağlık bölgede oluşan seller ve toprak kaymasına çok sayıda ailenin uykuda yakalandığı, ölü sayısının artabileceği belirtiliyor. Kentin kuzeyindeki Serana bölgesinde 24 saat boyunca süren yağışlar nedeniyle nehirlerin taştığı, çok sayıda evin yerle bir olduğu, onlarca insanın hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel televizyon kanalları, Teresopolis kasabasında 130, Petropolis kentinde 20, Nova Friburgo kasabasında 107 kişinin öldüğünü duyurdu. Teresopolis Belediye Başkanı Jorge Mario, kendi kasabalarında en az 50 kişinin kaybolduğunu, 1000 kişinin evsiz kaldığını açıkladı.

Brezilya hükümeti, sel felaketinden etkilenen halka yardım için 460 milyon dolarlık kaynak ayrıldığını bildirdi. Binlerce kişinin evlerinde mahsur kaldığı, afet bölgelerine çok sayıda kurtarma ekibinin gönderildiği belirtildi.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler