YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Seçmen geçen yıl iki kez sözünü söylemiştir'
'Seçmen geçen yıl iki kez sözünü söylemiştir'
'Seçmen geçen yıl iki kez sözünü söylemiştir'
17 Mayıs 2008 / 08:04 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, AK Parti hakkındaki kapatma davasını yorumlarken demokrasi vurgusu yaptı. Bryza, "Ülkenin siyasî geleceğini Türkiye'nin seçmenleri belirlemelidir. Ve seçmen geçen yıl iki kez sözünü söylemiştir. Biz, demokratik kurumların ve Türk seçmenlerin tarafını tutuyoruz. Ülkelerinin geleceğiyle ilgili karar verenler onlardır. Zaten demokrasi budur." dedi.


TÜSİAD'ın Washington bürosunun kuruluşunun 10. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen konferansa uzmanı olduğu enerji konularını konuşmak üzere gelen ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Bryza, AK Parti'ye açılan kapatma davası konusunda yorum yapmaktan yine kurtulamadı. Bir Türk gazeteci Bryza'ya AK Parti'nin kapatılmasının Türkiye ile ABD arasındaki enerji işbirliğini ve genel olarak ikili ilişkileri nasıl etkileyeceğini sordu.


"Bilmiyorum. Kim bilebilir ki?" diyen Bryza, şöyle devam etti: "Dışişleri Bakanımız Rice'ın yakın geçmişte Amerikan Türk Konseyi (ATC) konuşmasında söylediği gibi, biz Amerikan hükümeti olarak Türkiye'nin siyasi geleceğini Türk seçmenlerin belirleyeceğini ve tüm bunların Türkiye'nin laik değerleri ve demokrasisine tam uygun şekilde gerçekleşeceğini ümit ediyoruz. Burada gizli bir mesaj yok. Böyle konuşarak ne AK Parti yanlısı oluyoruz, ne de AK Parti ya da bir başkasının karşıtı oluyoruz."


Toplantı sonrasında bir grup Türk gazeteci Bryza'ya neden AK Parti'nin kapatılması ile ilgili bir soruda müstakbel liderlikten bahsettiğini, ABD'nin davanın kapatmayla sonuçlanacağını görüp kendini Ankara'daki bir sonraki hükümete mi hazırladığını sordu. "Kesinlikle hayır." cevabını veren ve sözlerinde hiçbir 'gizli mesaj' ya da 'gizli anlam' aranmamasını rica eden Bryza, "Türkiye'de Türk seçmenler tarafından seçilmiş bir hükümet var. Türk seçmenler başka bir karara varana dek biz o hükümetle çalışırız." şeklinde konuştu.


Seçmen tercihlerinin önemini tekrar vurgulayan Bryza, "Dışişleri Bakanı'mızın dediği gibi, ülkenin siyasi geleceğini Türkiye'nin seçmenleri belirlemelidir. Ve seçmen iki kez sözünü söylemiştir. Biz, demokratik kurumların ve Türk seçmenlerin tarafını tutuyoruz. Ülkelerinin geleceğiyle ilgili karar verenler onlardır. Zaten demokrasi budur. Nokta." ifadelerini kullandı. "Demokrasinin tarafında mısınız?" sorusuna "Evet, demokrasinin tarafındayız." diyen Bryza, Gül ve Erdoğan'ın da Türk devletinin demokratik, laik bir hukuk devleti olduğundan bahsettiğini belirterek, "Biz onların söylediklerinin aynısını söylüyoruz. Konferansa gelmeden önce elemanlarımdan o tür sözlerinin bir listesini hazırlamalarını istemiştim." şeklinde konuştu. ABD'nin kapatma davasına ilişkin pozisyonundan dolayı Erdoğan hükümetinden herhangi bir tepki alıp almadığının sorulması üzerine ise Bryza, "Ben hiç böyle bir şey duymadım. Kimse bana gelip bir şikâyette bulunmadı. Ama belki bir yerde bizim hükümetimizden bir başkası duymuştur." dedi.


"AB, AK Parti'nin kapatılması halinde müzakerelerin kesilebileceğini söylüyor. Bu sizi kaygılandırıyor mu?" sorusuna karşılık Matt Bryza, "O konuda tabii ki kaygı duyarız. Avrupa'nın kendi kararıdır ama bizim tüm Doğu Akdeniz'deki en derin stratejik çıkarımız, Türkiye'nin Avrupa Atlantik ailesiyle tam entegrasyonudur, ki bu da Avrupa Birliği'ne üyelik anlamına ge- lir." ifadelerini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler