YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçimin iki ana rakip parti arasında başa baş geçmesi bekleniyor
Seçimin iki ana rakip parti arasında başa baş geçmesi bekleniyor
Seçimin iki ana rakip parti arasında başa baş geçmesi bekleniyor
10 Şubat 2009 / 09:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İsrail genel seçimlerinde oy verme işlemlerine başlandı. Seçimin iki ana rakip parti arasında başa baş geçmesi bekleniyor.


Dışişleri bakanı Tzipi Livni'nin lideri olduğu merkez Kadima partisi ile Benyamin Netanyahu'un önderlik ettiği sağ kanat Likud partisi 120 sandalyeli İsrail parlamentosu için yarışan iki ana parti olarak öne çıkıyor. Livni 50, Netanyahu ise 59 yaşında.


5,3 milyon seçmen, 9 bin seçim merkezinde oy kullanacak. Soğuk hava, yağmur ve az coşku nedeniyle seçimlere ilginin düşük olabileceği belirtiliyor.


En son anketler, arayı giderek kapatan Kadima ile önde görünen Likud arasında başa baş bir seçimin yaşanacağını gösteriyordu. İsrail Evimiz adlı aşırı sağcı partinin de sandıklarda ciddi kazanımlar elde edeceği tahmin ediliyor. Seçmenlerin yüzde 10 - 15'inin kararsız olduğu ifade ediliyor.


BBC'nin haberine göre, seçimden sonra hükümet pazarlıkları belki haftalarca sürebilir. Aşırı sağı temsil eden İsrail Evimiz partisinin, hükümet pazarlıklarında kilit rol üstlenmesi olasılığı bulunuyor. Moldova göçmeni Avigdor Lieberman liderliğindeki parti, İsrail'in sınırlarının yeniden çizilmesini istiyor.


İsrailli siyaset bilimcisi Yitzhak Galnoor, halkın seçim sürecinden oldukça sıkıldığını, çünkü parti sloganlarının "içi boş olduğunu" kaydediyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler