YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçimi kazanan aday Ocak 2009'da göreve başlayacak
Seçimi kazanan aday Ocak 2009'da göreve başlayacak
Seçimi kazanan aday Ocak 2009'da göreve başlayacak
08 Temmuz 2008 / 07:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ABD Başkanı George W. Bush görevde olduğu sürece İsrail ile doğrudan barış görüşmelerine girmelerinin mümkün olmadığını bildirdi.


Esad, Fransız gazetesi Le Figaro'nun internet sitesinde yayımlanan mülakatında, ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminden sonra göreve gelecek yeni ABD başkanının barış süreciyle daha fazla ilgileneceğini de iddia etti.
 
"Doğrudan görüşmelerde en önemli şey, kimin görüşmelere sponsor olduğu" belirten Esad, mevcut Amerikan yönetiminin barışı sağlama kapasitesine sahip olduğunu düşünmediklerini, şimdiki Washington yönetiminin bu konuda bir arzusu ya da vizyonu olmadığını, üstelik birkaç ay görev süresi kaldığını ifade etti.
 
Esad, İsrail ile yapılan dolaylı görüşmelerde ortak bir temel oluşturduklarında, yeni Amerikan yönetimine sürece katılmaları konusunda bazı kozlar verebileceklerini kaydetti.
 
Esad, Suriye ile İsrail'in yüz yüze görüşmeler için ortak bir temel oluşturmaya çalıştığını, bazı görüşmelere aracılık etmesi doğru ülkeyi bulmanın önemli olduğunu da açıklamasına ekledi.
 
ABD'de kasım ayının ilk salı günü yapılacak başkanlık seçimini kazanan aday, görevine Ocak 2009'da başlayacak.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler