YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçimde kaybeden AB oldu
Seçimde kaybeden AB oldu
15 Haziran 2011 09:17
Eski İngiltere dışişleri bakanı Jack Straw Times gazetesinde yayımlanan yazısında AB liderlerine, Türkiye'yi kucaklama çağrısında bulundu

Eski İngiltere dışişleri bakanı Jack Straw bugün İngiliz Times gazetesinde yayımlanan yazısında Avrupa Birliği liderlerine, Türkiye'yi kucaklama çağrısında bulundu.

"Avrupa, kendine güvenen bu Türkiye'yi kucaklamalı" başlıklı yorum yazısının alt başlığı ise "Erdoğan'ın seçim zaferi demokrasiyle İslam bir arada olmaz diyenleri yalancı çıkardı."

Eski dışişleri bakanı yazısında yüksek seçime katılım oranından AKP'nin oylarındaki istikrarlı artışa kadar birçok açıdan, Türkiye'nin tarihi bir genel seçimi geride bıraktığını kaydetti.

Straw ayrıca Erdoğan'ın seçim sonrasında Anayasa için uzlaşma arayacağı sözünü vermesinden, Suriye'de yaşananlara sessiz kalmamasına dek, Türkiye'nin demokratik düzeyinin yükselmekte olduğunun birçok kanıtı bulunduğunu savundu.

Jack Straw imzalı yazı şöyle sona eriyor:

"Türkiye Avrupa Birliği üyeliğinden vazgeçmemiş olsa da Brüksel'de Türkiye'nin artan bölgesel gücünden rahatsız olanlar var.

Seçimlerden mağlup çıkan Avrupa Birliği olmuştur.

Çünkü Avrupalı liderler tam da Arap Baharı'nın sonuçlarının istedikleri yönde şekillenmesini umdukları bir dönemde, geniş orta doğudaki en güçlü, en zengin ve en demokratik ülkeye sırt çevirmiş durumdalar." (İnternethaber)

şifreli mesaj olabilir...
 // ibrahim çelikoğlu
AKPartinin zaferle çıkması sonrası böyle bir yazı yazması hoşnutsuzluğunun ifadesidir.Straw'ı tanıyoruz kendi zamanında zorlukların dibe vurduğu günlerdi.Bunlara dikkat yola devam.AB sürecinin olmıyacağını hepimiz biliyor.Irak gibi olmamak için dikkat.Hiç birşey olmamış gibiAB kriterlerine devam......
15 Haziran 2011 11:41
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler