YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim kanuna Kerkük engeli
Irak'ta 16 Ocak'ta yapılması öngörülen genel seçimler öncesi bugün parlamentoda oylanması planlanan seçim kanunu, Kerkük konusuna takıldı.
Seçim kanuna Kerkük engeli
27 Ekim 2009 / 20:11 Güncelleme: 27 Ekim 2009 / 21:15

Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri Maliki ve Meclis Başkanı İyad es Samaray'ın üzerinde mutabık oldukları uzlaşma metni için parlamentoda oylama yapılamadı.
        

Kürt milletvekili Mahmut Osman AP ajansına yaptığı açıklamada, Arap ve Kürt kesim arasında Kerkük konusunda çıkan anlaşmazlıktan ötürü, teklif üzerinde uzlaşma sağlanamadığını ve oylamanın bugün yapılamayacağını söyledi. Osman, oylamanın hangi güne kaldığına dair ise bilgi vermedi.
        

Uzun süredir üzerinde çalışılan seçim kanununun parlamentodan geçirilememesi, seçimin ertelenmesi riskini beraberinde taşıyor. Bunun yanı sıra, kanunun geçirilememesinin yarattığı gerginliğin, şiddeti körüklemesinden kaygı duyuluyor.
        

Kerkük'teki anlaşmazlık, Saddam dönemindeki ve ABD işgalinden sonraki nüfus hareketlerinden ötürü, Arap, Kürt ve Türkmenlerin yaşadığı kentte yaşayanların tümünün oy kullanma hakkına sahip olup olamayacağından  kaynaklanıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler