YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim günü yaklaştıkça vaatler unutuluyor
Seçim günü yaklaştıkça vaatler unutuluyor
Seçim günü yaklaştıkça vaatler unutuluyor
07 Temmuz 2008 / 15:06 Güncelleme: 07 Temmuz 2008 / 00:00

ABD'de Demokrat Partinin başkan adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçi Partinin adayı John McCain'in bazı önemli konulardaki politikalarında son zamanlarda değişiklik gözlenirken, Obama'nın soldan merkeze, McCain'in de merkezden sağa doğru kaydığı yorumları yapılıyor.


-OBAMA-


ABD medyasında yapılan değerlendirmelerde, Obama'nın politika değişiklikleri arasında şu örneklere işaret edildi:
  • Daha önceleri ABD ordusunu 16 ayda Irak'tan çekme sözünü veren Obama, geçen hafta, yakınlarda Irak'a giderek bu politikasını "rafine edebileceğini" söyledi.


  • Cumhuriyetçi Başkan George Bush yönetiminin başlattığı gizli telefon dinlemelere zamanında karşı çıkan Obama, şimdiyse bu uygulamada yer alan telefon şirketlerine yargı muafiyeti sağlayacak bir yasaya karşı çıkmayacağını söyledi.


  • Demokrat Partinin başkan adaylığını garantilemeden önce uluslararası serbest ticaretin bazı unsurlarına karşı sert söylemiyle dikkati çeken Obama, şimdiyse başkan seçilmesi durumunda bu konudaki tutumunun çok daha yumuşak olacağının mesajını verdi.


  • Daha önce halkın silah bulundurmasına yönelik sınırlamaları destekleyen Obama, en son ise silah serbestisinden yana açıklama yaptı.

-McCAIN-


McCain'in politikalarında ise şu değişikliklerin meydana geldiğine dikkat çekildi:
  • Geçen yıllarda terör zanlılarına kötü muameleye sert dille karşı çıkan McCain, yakınlarda ise Amerikan ordusu için kabul edilen sorgulama yöntemlerindeki kısıtlamalarının, Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) görevlileri için de geçerli olmasını reddeden yasayı destekledi.


  • Daha önce Başkan Bush yönetiminin terör zanlılarının tutulduğu Guantanamo üssüne ilişkin politikasını eleştiren McCain, Yüksek Mahkemenin geçen ay terör zanlılarına sivil mahkemelere başvurma hakkı vermesine karşı çıkarak, bunu "ülke tarihini en kötü kararlarından biri" olarak nitelendirdi.


  • Zamanında aşırı dindar Hristiyan gruplarının liderlerini "hoşgörüsüzlükle" eleştiren McCain, şimdi bu gruplarla arasını düzelterek, seçimde desteklerini almaya çalışıyor.


  • Daha önce Cumhuriyetçi Partideki en "çevreci" isim olarak ün yapan McCain, şimdi, önceleri karşı çıktığı ABD kıyısı açıklarında petrol aranmasını destekliyor.


  • Geçen yıl kaçak göçmenlerin ABD nüfusuna entegre edilmesini savunan McCain, partisinden gördüğü tepkiden dolayı, bu politikasından vazgeçti. Bu gelişmelerden dolayı, iki tarafın kampanyasının yetkilileri, rakip adayı "tutarsızlıkla" suçlamaya başlarken, medyada yapılan yorumlarda da, yarışa en soldan başlayan Obama'nın, politikalarını giderek merkeze doğru yönlendirdiğini, en "liberal" Cumhuriyetçi sayılan McCain'in de giderek sağa doğru ilerlediğini ifade ediyor.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler