YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Schulz'dan ilginç çıkış: Erdoğan bunu göze alamaz!
Schulz'dan ilginç çıkış: Erdoğan bunu göze alamaz!
21 Haziran 2016 00:50
AP Başkanı Martin Schulz, Erdoğan'ın sığınmacıları Avrupa'ya göndermeyi göze alamayacağını iddia etti.

Berlin’de “Europe Calling” isimli bir etkinlikte konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili ilginç bir çıkış yaptı. Schulz, “Erdoğan sığınmacıları göndermeyi göze alamaz” dedi.

Türkiye’nin sığınmacılara kapılarını açtığını ve her türlü desteği hak ettiğini itiraf eden Schulz, ancak bu durumun vize muafiyetinin bir karşılığı olamayacağını söyledi.

TERÖR YASASINDA TUHAF ISRAR

Martin Schulz ayrıca vize muafiyetiyle ilgili Türkiye’nin önüne şartlar koyduklarını, bu şartlar arasında da terör yasasının değiştirilmesi olduğunu yineledi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını da hatırlatan Schulz, bunu kabul edemeyeceklerini belirtti.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ”Nİ BİLE KONUŞMASINA KONU ETTİ

Şartlara bu çerçeveden bakıldığında ise, AP’nin kırmızı çizgisinin, PKK ve destekçilerinin korunması olduğu anlaşılıyor. Erdoğan’ın dokunulmazlıkları kaldırttığını, çünkü başkanlık sistemini istediğini öne süren Schulz’un konuşmasında, Türkiye'nin iç işlerine yönelik verdiği demeçler tuhaf karşılandı.

ERDOĞAN SIĞINMACILARI GÖNDERMEYİ GÖZE ALAMAZ

Öte yandan, Schulz’un konuşmasında en çok dikkat çeken bölüm mülteciler bölümü oldu. AP Başkanı, Erdoğan’ın mültecileri Avrupa’ya bırakmayı göze alamayacağını, çünkü bu durumda kendisi aleyhine bir algı oluşacağını iddia etti.

Schulz konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan böyle bir riske girmez diye düşünüyorum. Zira o zaman uluslararası kamuoyunda sığınmacıları legal yollardan Avrupa'ya ulaştıran değil, tam tersi sığınmacıları insan kaçakçılarına teslim eden, bu tür çetelere hizmet eden bir duruma düşecektir."

“TÜRKİYE ALEYHİNE ALGI OPERASYONU BAŞLATIRIZ” İMASI MI?

AP Başkanı Schulz’un bu çıkışı, üstü kapalı bir gözdağı gibi algılanma ihtimali yüksek. Açıklama, Türkiye’nin mültecilere kapıları açması halinde Avrupa’nın izleyeceği muhtemel stratejinin ipuçlarını veriyor. 

 

HABER7

 // Yıldırım güngör
Benim ülkemin başkanlık sistemi ve terörle mücadelesi avrupalıyı neden bu kadar geriyor ki. ..veya bu ilişkiyi gezizekalı tipler neden hiç anlamazlarki...
21 Haziran 2016 19:20
 // Erol
İnsan haklarını kendi milletine çalıştıran ey haçlı zihniyeti dünyanın bir çok yerinde Müslümanları öldürüyor ve zülüm yapıyorsunuz.Bunlar insan değilmi?Erdoğan mültecileri göndersinde biraz siz uğraşın....
21 Haziran 2016 11:36
 // adl
Öyle bir gonderir ki sizde öküzün trene baktığı gibi baka kalırsınız biz vize serbestliği istemiyoruuuuuuuz...
21 Haziran 2016 04:36
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler