YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savunma bakanı istifa etti
Savunma bakanı istifa etti
19 Şubat 2010 09:00
"Yüksek mahkemeye yalan beyanda bulunmakla"suçlanan Bakan, göreve devam etmesi halinde hükümetin bundan olumsuz etkileceğini düşünerek bu kararı aldığı belirtildi

İrlanda Savunma Bakanı Willie O'Dea, "yüksek mahkemeye yalan beyanda bulunduğuna" ilişkin tartışmalar üzerine üzerine görevden çekildi.

O'Dea, göreve devam etmesinin hükümetin önemli ve hayati çalışmalarını olumsuz etkileyeceği sonucuna ulaştığını bildirerek, istifa etti.

İrlanda Başbakanı Brian Cowen'ın, istifası Cumhurbaşkanınca kabul edilen Willie O'Dea'ya şimdiye kadarki hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

O'Dea'yı istifaya götüren süreç, bakanın, geçen yıl Limerick'teki yerel bir gazeteye verdiği demeçte, Sinn Feinli belediye meclis üyelerinden Maurice Quinlivan'ın "genelev bağlantıları olduğuna" ilişkin ifadeler kullanmasıyla başladı.

Willie O'Dea, olayın taşındığı yüksek mahkemeye verdiği yeminli ifadede, Quinlivan ile ilgili böyle bir açıklamada bulunmadığını iddia etti, ancak bunun aksinin kanıtlanması üzerine özür dileyerek, Quinlivan'ın dava masraflarını ödemeyi kabul etti.

"Yüksek mahkemeye yalan beyanda bulunmakla" suçlanan ve istifası istenen O'Dea, İrlanda parlamentosundan güvenoyu almasına rağmen parti liderlerinin sert eleştirilerinden kurtulamadı.

O'Dea, devlet kanalı RTE'ye yaptığı açıklamada, "Bir polis memurundan aldığı bilgiye dayanarak açıklamada bulunmasının aptalca bir hata olduğunu, daha sonra bu bilginin doğru olmadığının ortaya çıktığını" söyledi.

Parlamentoya 1982 yılında giren Willie O'Dea, 2004 yılında Savunma Bakanlığı'na atanmış, 2007 seçimlerinden sonra yine aynı göreve getirilmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler