YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcıdan PKK'ya kötü haber
Savcıdan PKK'ya kötü haber
12 Ekim 2011 08:13
Savcı, Roj TV-PKK bağlantısını belgelerle ortaya koydu
Türkiye'de terör örgütü PKK'ya yönelik askerî operasyonlar devam ederken Danimarka'da Roj TV hakkında açılan kapatma davasında önemli gelişmeler yaşanıyor.

Roj TV'nin eski Yönetim Kurulu Başkanı Henrik Caprani Winkel'in dinlenildiği duruşmada savcı James Buch-Jepsen, Roj TV ile PKK bağlantısını gösteren yeni delilleri mahkemeye sundu. Caprani'nin Roj TV'de görevde bulunduğu süre içerisinde terör örgütü PKK elebaşıları Zübeyir Aydar, Remzi Kartal ve Hacı Ahmedi ile çekilmiş samimi fotoğraflarını mahkeme heyetiyle paylaşan savcı, Roj TV ile PKK arasındaki bağlantının son derece aşikar olduğunu ifade etti. Fotoğraflara rağmen söz konusu kişileri tanımadığını iddia eden Caprani ise Roj TV davasının Anders Fogh Rasmussen'in NATO genel sekreterliğine getirilmesinin ardından Türkiye'ye teşekkür etmek için açıldığını iddia etti.

Duruşmada televizyonda yayınlanan bazı programlarla ilgili görüntüleri paylaşan savcı James Buch-Jepsen, Winkel'e görüntülerle ilgili sorular sordu. Roj TV'yi pek izlemediğini belirten Winkel, programların Brüksel'deki Roj TV stüdyolarında hazırlandığını söyledi.

Savcı James Buch-Jepsen, önceki günkü duruşmada Roj TV'nin eski Yönetim Kurulu Başkanı Henrik Caprani Winkel tarafından yazılan bazı e-postaları ve çeşitli ses kayıtlarını da mahkeme heyetine sundu. Söz konusu elektronik postaların birinde Winkel, Roj TV'nin Danimarka Müdürü İmdat Yılmaz'a, "Dikkat et kendimizi PKK'dan uzak göstermeliyiz." diyor. Roj TV'nin eski müdürü Manoucher Zonoozi'ye yazdığı diğer bir e-postada ise; "Her şey Belçika'dan halledilmeli. Gerçekleri anlatırsam yayın ruhsatımız iptal edilir." ifadelerini kullanıyor. Winkel, televizyonun Danimarkalı muhasebecisi Flemming Nejstgaard'e yazdığı bir e-postada ise kendisinden ne olursa olsun Roj TV-PKK bağlantısını inkar etmesini istiyor.

James Buch Jepsen, duruşmada Roj TV'nin İran asıllı eski genel yayın yönetmeni Manoucher Zonoozi'nin işten atılma sürecini de gündeme getirdi. Zonoozi'nin PKK'nın direktifi doğrultusunda işten çıkarıldığını belirten savcı Jepsen, PKK elebaşıları ile eski Roj TV Yönetim Kurulu Başkanı Henrik Caprani Winkel arasındaki yazışmaları gösterdi. Yazışmalarda Hamza kod adlı bir PKK'lı, Winkel'den Zonoozi'nin işten atılmasını istiyor. Aynı kişi Zonoozi'nin işten atılmasından sonra PKK yönetimine yazdığı bir raporda ise şöyle diyor: "Zonoozi'yi işten attırdık. Roj TV'de kontrol yeniden bizim elimizde." (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler