YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı beraat istedi
Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Chirac aleyhine açılan davada savcı beraat istedi.
Savcı beraat istedi
20 Eylül 2011 / 19:53 Güncelleme: 20 Eylül 2011 / 21:30

Fransız savcı, Paris Belediye Başkanı olduğu dönemde ''bazı parti üyelerine hiç çalışmadan maaş ödenmesi'' suçlamasıyla yargılanan eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac'ın beraatini talep etti.

Savcı Michel Maesu, iki saati aşan mütalaasının sonunda yaptığı açıklamada, isnat edilen suçlamalarla ilgili olarak sanığın suçsuz olduğu ve mahkeme tarafından beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme, Chirac'ın, ''sağlık sorunlarını'' gerekçe göstererek duruşmalarda avukatları tarafından temsil edilmesi talebini kabul etmişti. Dava, Fransa'da ilk defa bir cumhurbaşkanının yargılanması itibarıyla önem taşıyor.

Chirac'ın cumhurbaşkanlığı döneminde açılan dava, anayasadaki ''cumhurbaşkanının dokunulmazlığı'' ilkesi gereği uzun süre ertelenmişti. Chirac ve diğer 9 sanık, Paris Belediyesinde görevli gösterilen merkez sağ partisi üyesi 28 kişinin, çalışmadan haksız yere maaş aldığı iddiasıyla suçlanıyor.

Suçlu bulunması halinde Chirac hakkında 10 yıla kadar hapis ve 150 bin avro para cezası istenebilecek.

Paris Belediyesi, anlaşmazlıkla ilgili olarak iktidar partisinin 1,7 milyon avro ve Chirac'ın avukatlarının 500 bin avro ödeme talebini kabul ederek, davacı olmaktan vazgeçmişti. Ancak iddialarla ilgili olarak kamu davası açılmıştı. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler