YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaş tehditleri havada uçuşuyor
Savaş tehditleri havada uçuşuyor
16 Kasım 2013 00:14
İran’la nükleer müzakerelerin yerini savaş naraları aldı. ABD: Diplomasi yoksa savaş çıkar. İsrail: Bir anlaşma savaşa neden olur. Nasrallah: İsrail anlaşmayı engelleyerek, Ortadoğu’yu savaşa sürüklemek istiyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 7-9 Kasım’da İran’ın nükleer faaliyetlerini görüşmek üzere bir araya gelen BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) ile İran arasındaki zirvenin neden sonuçsuz kaldığı tartışması yerini savaş tehditlerine bıraktı.

Konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin “Masayı İran terketti” açıklamasına, ilk yanıt İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’ten gelmişti. Zarif, anlaşmaya varılamamasının nedenin İran değil, Batılı ülkeler arasındaki farklılıklar olduğunu söylemişti.  Beyaz Saray ise önceki gün P5+1 ülkelerinin ileriye dönük teklif üzerinde birlikte olduğunu ama İran’ın teklifi kabul etmediğini yineledi. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney tarafından yapılan açıklamada, Amerikan halkının savaşa yürümek istemediği ve Obama’nın da diplomatik yol takip etme zorunluluğunun bulunduğunu; ancak İran’ın nükleer silah elde etmediğinden emin olunamaması halinde tek seçeneğin askeri çözüm olacağının altı çizildi. İsrail Başbakanı Netanyahu da, İran’la “kötü” bir anlaşmanın savaşa neden olacağını belirtti.

İran’la anlaşın yoksa...

İran, son açıklamaların ardından sessizliğini korusa da, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, “İran’la diplomatik bir anlaşma yapılmazsa bölge savaş alanına döner” diyerek karşılıklı tehditlere son halkayı ekledi.

Bişkek’ten askeri üs için ABD’ye nota

Kırgızistan, Bişkek’te 2001’den bu yana faaliyette olan ABD’nin Transit Sevkiyat Merkezi’nin (askeri hava üssü) kapatılması için ABD’ye nota verdi. Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, ABD’nin Bişkek Büyükelçisi Pamela Spratlen ile bakanlıkta bir araya geldi. Abdıldayev, hava üssünün gelecek yıl 11 Temmuz’a kadar kapatılmasıyla ilgili tahliye ihtarını içeren notayı Spratlen’a teslim etti. Kırgızistan yönetimi, ABD’nin gelecek yıl Afganistan’dan çekilmesi ile Bişkek’teki üsse ihtiyaç duymayacağını düşünüyor.


STAR

iran
 // ismail
iran israil hiç savaşmaz....
17 Kasım 2013 Pazar 22:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler