YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaş nedeniyle Yemen'de bir buçuk milyon kişi işini kaybetti
Savaş nedeniyle Yemen'de bir buçuk milyon kişi işini kaybetti
25 Nisan 2016 07:07
Yemen'de bir yılı aşkın süredir devam eden savaş sebebiyle yaklaşık bir buçuk milyon kişinin işini kaybettiği bildirildi.

İktisat ve Enformasyon Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan "Yemen... Ekonomi Göstergeleri" başlıklı rapora göre, Yemen'de savaş nedeniyle bir buçuk milyon kişi işsiz kaldı.

Yılın ilk çeyreğindeki emtia fiyatlarında yaşanan artışın ele alındığı raporda, geçen yılın aynı dönemine göre fiyatlarda yüzde 25'lik bir artış yaşandığı, bu bağlamda yüzde 45'lik oranla artışın en çok Taiz'de görüldüğü, onu sırasıyla El-Hudeyde, Aden, Hadramevt, Marib ve Sana'nın izlediği kaydedildi. Raporda Taiz'deki ambargonun kentte insani drama neden olduğu vurgulandı.

Öte yandan, ülkede ilan edilen ateşkese rağmen, Şebve kentine bağlı Useylan ilçesinde Yemen ordusuna bağlı birliklerle Husiler arasında çıkan çatışmalarda 1 asker ve 9 militanın öldüğü bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husiler ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçler Useylan ilçesinde ordu birliklerinin mevzilerine saldırı düzenledi. Saldırının ardından taraflar arasında çıkan çatışmada 1 asker ile 9 Husi hayatını kaybetti, 4 askeryaralandı.

Yemen'de taraflar, BM'nin çağrısı üzerine, Kuveyt müzakereleri öncesi iyi niyet göstergesi olarak 10 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler