YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaş Kuzey Kore'nin umrunda değil
Savaş Kuzey Kore'nin umrunda değil
10 Nisan 2013 09:20
Güney Kore'ye nükleer savaş tehditlerinde bulunan Kuzey Kore'de halk, tırmanan gerilime rağmen normal yaşamını sürdürüyor.

Son zamanlarda suların ısındığı Kore yarımadasında Güney Kore ile savaş durumuna girdiğini açıklayan Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da, halkın gergin havadan etkilenip paniğe kapılmadığı, günlük yaşamın normal akışında seyrettiği belirtildi.  

Ağaç dikme kampanyalarının sürdürüldüğü Pyongyang meydanlarında eski lider Kim Jong Il'in savunma makamına gelişinin 20. yıl dönümü kutlayan geleneksel kıyafetli kadınların dans etti.

Pyongyang sakinlerinden Chu Kang Jin, ülkesinin içinde bulunduğu duruma ilişkin "Düşmanların savaşı tetiklemesi halinde, ben dahil herkes milli uzlaşı için mücadele etmeye kararlı" yorumunda bulundu.

Öte yandan Kuzey Kore Asya-Pasifik Barış Komitesi'nin dün nükleer savaşın arifesinde olduğu için Güney Kore'deki tüm yabancı şirket çalışanları ve turistlerin ülkeyi terk etmesi uyarısına rağmen, Güney'deki yabancıların ülkeden ayrılacaklarına dair bir işaret olmadığı kaydedildi.

Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini yapması, tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti.

Karara tepki gösteren Kuzey Kore, ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını ve Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini açıklamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler