YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Satılık ülke" iken örnek ülke oldu
"Satılık ülke" iken örnek ülke oldu
01 Temmuz 2015 12:00
Piyasalar,Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan ödemesini zamanında gerçekleştiremeyen Yunanistan'ın iflasına odaklanırken, Avrupa'da krizden çıkışta İzlanda'nın başarısı örnek olarak gösteriliyor.

Küresel piyasalarda ekonomik krizin başladığı 2008 yılında en ağır darbeyi alan ülkelerden biri İzlanda oldu. Küresel ekonomik krizin ilk vurduğu ülkelerden İzlanda 2008 yılında iflasın kıyısına gelmişti. Hatta aynı yıl İzlanda, kimliği belirsiz birkullanıcı tarafından popüler açık artırma sitesi e- Bay'de satışa çıkarılmıştı. İzlanda'da 2008 yılında dönemin milli futbol takımının teknik direktörü Eyjolfur Sverrisson, Hollanda ile yaptıkları maç sonrası ATM'den para çekmek istemiş,ancak sermaye kontrolü nedeniyle banka para vermeyince parasız kalmıştı.

Peki, finansal krizin tüm etkilerini hisseden İzlanda batık bankalarından, büyümeyen ekonomisinden veyüksek işsizlikten nasıl kurtuldu

İzlanda'da 2008 krizinin ardından finans sektörünün yaklaşık yüzde 85'ini temsil eden, toplam varlıkları 185 milyar dolar seviyesindeki üç banka (Kaupthing, Landsbanki, Glitnir) battı. Toplam varlıkları İzlanda'nın yıllık milli gelirinin yaklaşık 14 katından fazla bu üç bankanın kurtarılması ile ilgili ise İzlanda çok farklı bir yöntem izledi.

Aynı dönemde İngiltere,Lloyds Bankacılık Grubu'nu 45 milyar sterlin karşılığında kurtarma operasyonu yürütürken, İzlanda kendi batık bankalarını kurtarmayı kabul etmedi. Bankaları kurtarmak yerine, mevduat sahiplerinin tasarruflarının korunması güvencesini verdi. Bu bankalardaki yabancı yatırımcılar ciddi oranda kayba uğrasa da İzlanda vatandaşlarının birikimlerine herhangi bir zarar gelmezken, bankacılık sektörüne duyulan güven devam etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) yakın zamanda İzlanda'nın ekonomi programından övgüyle bahsederek, "refah modelinden vazgeçmeden uluslararası standartlarda sağlık ve eğitim hizmetleri sağlayarak ekonomik iyileşmenin başarıldığını" vurguladı.

Büyük bir kararlılıkla uygulanan ekonomi politikalarının pozitifgeri dönüşü kısa zamanda İzlanda ekonomisinde kendisini göstermeye başladı. Örneğin; Dünya Bankası verilerine göre 2009 yılında yüzde 5,1 oranında rekor seviyede daralan ülke ekonomisi, 2009'da daralmayı yüzde 2,9'a çekti. İzlanda ekonomisindeki büyüme2011'de yüzde 2,1, 2012'de yüzde 1,1, 2013'te ise 3,5 olarak kaydedildi. Ülkegeçtiğimiz yıl ise yüzde 1,9 oranında büyüme kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler