YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy'i üzecek sonuç
Sarkozy'i üzecek sonuç
03 Şubat 2010 16:47
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'i üzecek sonuç

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin popülaritesi, 2007 yılındaki seçimden bu yana en düşük seviyeye indi.

TNS kamuoyu araştırma merkezinin Le Figaro gazetesi için yaptığı anket, Sarkozy'nin popülaritesinin yüzde 31'e düştüğünü ortaya koydu.

Aynı araştırma, Uluslararası Para Fonu Başkanı ve Sosyalist Parti'nin iktidarda olduğu dönemde ekonomi bakanlığı görevinde bulunan Dominique Strauss-Kahn'ın popülaritesinin ise giderek arttığını gösterdi.

Fransızların yüzde 44'ü küresel ekonomik krizle mücadelede itibarını yeniden artıran Stauss-Kahn'ın ülke yönetiminde bir kez daha önemli görevler almasını istiyor.


-MERKEZ SAĞDA KAVGA BÜYÜYOR-

 

Sarkozy aleyhine son cumhurbaşkanlığı seçiminden önce ''siyasi komplo'' düzenlendiği iddiasıyla açılan davada, eski başbakanlardan Dominique de Villepin hakkında geçen hafta verilen beraat kararı, merkez sağda liderlik tartışmasını yeniden alevlendirmişti.

Paris mahkemesinin Villepin'i aklaması, Sarkozy için ''kişisel yenilgi'' olarak yorumlanıyor.

Radyo ve televizyonlar, ''son mahkeme kararının merkez sağda Villepin'in gelecek seçimlerde Sarkozy'ye karşı ciddi bir rakip olarak çıkma şansını da artırdığı'' görüşünde.

Dominique de Villepin, Sarkozy'nin popülaritesinin giderek düşmesinin ardından geçen yıl sonunda yaptığı açıklamalarda, merkez sağda liderliğe soyunacağı mesajını vermişti.

Villepin'e yöneltilen suçlamalara ilişkin somut delil olmadığına hükmeden mahkeme, aynı davada bir zanlıyı daha aklarken, diğer üç kişiyi suçlu bulmuştu.

Fransa'da "Clearstream skandalı" olarak anılan dava çerçevesinde "Villepin'in başbakanlık ve içişleri bakanlığı yaptığı dönemde, gizli servisi kullanarak cumhurbaşkanı adaylığı yarışındaki rakibi Sarkozy'yi yıpratmak istediği" iddia edilmişti. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler