YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy'den Türkiye için şok sözler
‘Türkiye’ye ne eski ne de yeni AB’de yer var’ diyen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, 'soykırım' inkâr yasa tasarısını da gündeme getirmeye hazırlanıyor...
Sarkozy'den Türkiye için şok sözler
13 Aralık 2011 / 08:29 Güncelleme: 13 Aralık 2011 / 08:29

LE MONDE gazetesine konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen hafta borç krizi konusunda alınan kararlar sonrasında artık iki Avrupa’nın olduğunu söylemekle birlikte, ne yeni ne de 27’ler AB’sinde Türkiye’nin yerinin olmadığı görüşünü savundu. Türkiye konusundaki düşüncelerinin “değişmediğini” söyleyen Sarkozy, “AB her şeyden önce Avrupa kıtası içindir. Bildiğim kadarıyla, büyük güç, büyük ulus olan Türk dostlarımız esasen Küçük Asya’dalar” diye konuştu.

‘Köprü olsunlar yeter’

Türkiye’ye AB yerine Doğu-Batı arasında köprü rolüne devam tavsiyesinde bulunan Sarkozy, “Hırvatistan’ı yeni üye yaptık. Sırbistan’a açılım perspektifi var. Avrupa dışı sorunlarla uğraşacağımıza önce Avrupa ailesini birleştirelim. Elbette Türkiye‘yle mümkün olan en iyi ilişkileri arzuluyorum. Bana göre Türkiye’nin dünyada oynayacak önemli bir rolü var, Doğu ile Batı arasında köprü rolü. İki yaka arasındaki bu köprü rolünü terk edip bir başkasına katılmak Türkiye’nin çıkarına mıdır? Ben bunun bir güç kaybetme olacağı düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı. Geçen hafta düzenlenen AB zirvesinin ardından yeni bir Avrupa’nın doğmakta olduğunu da sözlerine ekleyen Sarkozy, bu Avrupa’yı “Euro Avrupası” olarak tanımladı. Fransa Cumhurbaşkanı, “Euro Avrupası”nın “ekonomi, bütçe kuralları ve vergilendirmede amaç birliği” anlamına geldiğini ve katılımcı ülkelerin sosyal modellerinden vazgeçmeden rekabet gücünü artıracak şekilde reformlar için beraber çalışacaklarını belirtti.

SOYKIRIM TASARISI YİNE GÜNDEMDE

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 5 ay sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde 'soykırım' inkâr yasa tasarısını gündeme getiriyor.

'Soykırım suçlarının inkârına 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası' öngören tasarı, gelecek hafta Fransa Meclisi'nde görüşülecek. Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Bu tasarı ben cumhurbaşkanı olduğum sürece geçmez." sözü veren Sarkozy, seçim öncesinde bu taahhüdünden çark etti. Soykırım iddialarını inkâr suçu daha önce 2006'da Fransız Meclisi'nde kabul edilmiş, Sarkozy Senato'da onaylanmasını engellemişti.

İktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya Milletvekili Valerie Boyer tarafından hazırlanan tasarı, Yasalar Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarının 19-22 Aralık tarihleri arasında Fransız Milli Meclisi Genel Kurulu'nda oylanması bekleniyor. Sarkozy'nin destek verdiği tasarının UMP'nin çoğunlukta olduğu mecliste kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tasarı mecliste kabul edilmesi halinde Senato'nun onayına sunulacak. Muhalefetteki Sosyalist Parti'nin çoğunluğu ele geçirdiği Senato'da tasarının seçimlerden önce oylanıp oylanmayacağı ise belli değil. Ermeni diasporasına söz veren Sosyalistlerin de tasarıya onay vermesi halinde cumhurbaşkanının onayına sunulacak.

Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, dün yaptığı yazılı açıklamada, iktidar partisi UMP'nin tavır değişikliğini eleştirdi. Açıklamada, mayıs ayında Senato'da oylanan 'soykırım'ı inkâr yasa teklifinin UMP tarafından engellendiği hatırlatılırken, "Türk Büyükelçiliği, benzer bir tasarının Milli Meclis Yasalar Komisyonu'nda iktidar partisi tarafından onaylanmasını şaşkınlıkla karşılamakta ve bu tavır değişikliğinin Fransa'nın iç siyasi takvimiyle bağlantısını sorgulamaktadır." denildi.

Sarkozy, 2007 seçimleri öncesinde 500 bin nüfuslu Ermeni diasporasına soykırım iddialarını inkâr suçunu yasalaştırma sözü vermişti. Ancak iktidara geldikten sonra Türkiye-Fransa ilişkilerini göz önünde bulundurarak sözünden vazgeçmişti. Sarkozy, daha sonra Başbakan Erdoğan'a 2006'da Fransız Meclisi'nde kabul edilen tasarıyı Senato'dan geçirmeyeceğine dair garanti vermişti. Bu sene mayıs ayında Senato'da yapılan oylamada sözünü tutarak inkâr yasa tasarısına karşı çıkan Sarkozy, 5 ay sonra tasarıyı Meclis gündemine getirdi. Anketlerde Sosyalist rakibi François Hollande'ın gerisinde yer alan Sarkozy'nin seçim öncesi diasporanın oylarını kazanmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Haftalık haber dergisi Marianne'ın iddiasına göre Sarkozy, Ermenistan ziyaretinin ardından iktidar partisi UMP yöneticileriyle seçim öncesinde inkâr yasası çıkarılması konusunu görüştü. Parti içinde Meclis Başkanı Accoyer başta olmak üzere bazı vekillerin muhalefetine rağmen Sarkozy, tasarı için talimat verdi. Sarkozy'nin Sosyalist Parti cumhurbaşkanı adayı François Hollande'ın Fransa'daki Ermeni diasporasına inkâr yasa tasarısını geçirme sözü vermesi nedeniyle tasarıyı seçim öncesinde Fransız Meclisi'ne getirdiği kaydediliyor. (Vatan, Zaman)

AB
 // ahmet demirkaya
bizde yalvarmıyoruz zaten zamanı gelince tıpış tıpış siz gelirsiniz ayağımıza...
14 Aralık 2011 08:44
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler