YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy'den Afganistan kararı
Sarkozy'den Afganistan kararı
20 Ocak 2012 13:36
Afganistan'da ölen Fransız askerinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy yeni bir karar aldı. Sarkozy'nin gündeminde sadece Afganistan'daki olay değil Suriye'de vardı...

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız ordusunun, Afganistan'daki muharebe ve eğitim amaçlı tüm askeri operasyonlarını bugünden itibaren askıya alma emri verdi.

Afganistan'da görev yapan dört Fransız askerinin öldürülmesinden sonra bir açıklama yapan Sarkozy, bu ülkedeki bütün Fransız birliklerinin tamamen geri çekebileceği imasında bulundu.

Sarkozy, ''Fransız askerlerinin güvenliği açık bir şekilde tesis edilmediği takdirde, askerlerimizin geri çekilmesi gündeme gelebilir'' dedi.

Son saldırılarla birlikte, Afganistan'da hayatını kaybeden Fransız askerlerinin sayısı 82'ye ulaşmıştı.

Afganistan'da yaklaşık 4 bin Fransız askeri görev yapıyor.

SURİYE YORUMU

Sarkozy, ''ülkesinin Suriye'deki skandal karşısında sessiz kalamayacağını'' belirterek, ''Şam yönetiminin ülkede kaosa neden olan zalimce baskılarının kabul edilemeyeceğini'' söyledi

Fransız büyükelçilerle yaptığı toplantıda konuşan Sarkozy, ''Biz Suriyeli yöneticilerin kendi insanlarına yönelik ülkeyi kaosa götüren ve sadece aşırı uçların gelişmesine yarayan zalim baskılarını kabul edemeyiz'' dedi.

Sarkozy, ''Suriye'nin Suriye halkına ait olduğunu ve ülkenin geleceği ve yönetimiyle ilgili kararı Suriye halkının özgür bir şekilde vermesi gerektiğini" söyledi.

 Fransa Cumhurbaşkanı, Suriye'deki sorunu çözümü konusunda, Arap Birliği'nin BM ile Güvenlik Konseyi ile çalışmalarını sürdürmesi çağrısında bulundu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler