YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy İsrail'de bağımsız Filistin çağrısı yaptı
Sarkozy İsrail'de bağımsız Filistin çağrısı yaptı
23 Mayıs 2013 17:52
Netanya Akademik Koleji'nden fahri doktora almak üzere İsrail’e giden Nicolas Sarkozy, İsrail’in Filinstinlilerin bağımsız devlet kurma isteğini anlaması gerektiğini söyledi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le görüşen Sarkozy, "Yahudi halkı çok uzun bür süre devletini bekledi, bence Filistinlileri anlamak için iyi bir konumdalar." diye konuştu.

Fransa eski cumhurbaşkanı, İsrail’in savaşları kazanmak için yeterli gücü olduğunu da hatırlatarak, "Şimdi artık barış kazanılmalıdır." vurgusunda bulundu. Sarkozy, Filistin sorununun çözümü için henüz geç olmadığının da altını çizdi.

Suriye’de yaşanan çatışmalara da değinen Sarkozy, uluslararası kamuoyunun Suriye’de yaşananlara sessiz kaldığını hatırlatarak, "Dünya Suriye’de büyük bir millet ve devletin yıkılışına karşı felç olmuş gibi." ifadelerini kullandı.

Nicolas Sarkozy, Fransa cumhurbaşkanlığı sırasında Libya’ya yapılan müdahaleyi de hatırlatarak, bu müdahalenin ölüm makinelerinin durdurulabileceğini gösterdiğini kaydetti. Suriyelilerin dünyanın diğer tüm halkları gibi adalet ve özgürlük hakları olduğunu vurgulayan Sarkozy, bu durum karşısında cılız bir Avrupa görmenin kendisini üzdüğünü söyledi. Sarkozy, Beşşar Esed’in elinden halkına doğrulttuğu silahları almak için çok geç olmadığına da inanmak istediğini kaydetti.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler