YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy, Fransa'nın göçmen politikasını eleştirdi
Sarkozy, Fransa'nın göçmen politikasını eleştirdi
22 Ekim 2014 00:53
Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy: "Nefret ve tahammülsüzlik fikirlerini yayanların cumhuriyet topraklarında yapacağı hiçbir şey yoktur" dedi.

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Batı'da terörü yaymaya çalışanlara karşı temel değerlerin korunması gerektiğini belirterek, "Nefret ve tahammülsüzlük fikirlerini yayanların cumhuriyet topraklarında yapacağı hiçbir şey yoktur" dedi.

Nice kentinde düzenlenen mitingde konuşan Sarkozy, Fransa'daki göçmen politikasına ilişkin görüşlerini paylaştı. Sarkozy, Fransız kültürünün ve dilinin korunmasının şart olduğunu ve ülkeye yönelik yasa dışı göçün sınırlandırılması gerektiğini söyledi.

Eski Cumhurbaşkanı, "Başkalarını ülkemizde ağırlamak istiyoruz, ancak atalarımızın bize bıraktıklarını köklü bir şekilde değiştirmek istiyoruz" diye konuştu.

Terörizmin Avrupa'da yayılmaya çalışıldığına dikkati çeken Sarkozy, "Nefret ve tahammülsüzlik fikirlerini yayanların cumhuriyet topraklarında yapacağı hiçbir şey yoktur" ifadesini kullandı.

Fransa'da uygulanan göçmen poltikasını "aşırı cömert" bulduğunu söyleyen Sarkozy, ülkeye yasa dışı yollarla giriş yapan kişilerin devletten sosyal yardım almaması gerektiğini kaydetti. Sarkozy yasa dışı göçle mücadelenin bütün Avrupa'da sürdürülmesinin önemine işaret ederek, yeni bir Schengen sistemi kurulmasını istediğini aktardı. Yeni bir Schengen sisteminin kurulmaması halinde mevcut sistemi uygulamayı düşündüğünü belirten Sarkozy, sınır kontrollerinin daha sıkı bir şekilde gerçekleştireceklerini söyledi

Sarkozy, 2007 seçim kampanyası sırasında göçmen karşıtı fikirleriyle ön plana çıkmış, "Fransa'yı ya seversin ya da terk edersin" ifadesini kullanmıştı.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler