YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy, Clio için nasıl ikna oldu?
Sarkozy, Clio için nasıl ikna oldu?
18 Ocak 2010 08:50
Renault Başkanı Ghosn, Bursa'daki üretim için Sarkozy'i ikna etti

Renault Başkanı Ghosn’un Sarkozy’yi Bursa’daki üretim maliyeti ile ikna ettiği ortaya çıktı.

Ghosn’un Türkiye’de üretimin Fransa’dan 2 bin dolar daha düşük olduğunu söylediği belirtildi. Bunun üzerine Sarkozy’nin Clio 4 üretimine hem Flins hem de Bursa’da üretilmesine yeşil ışık yaktığı kaydedildi...

Clio 4’ün üretilmesi konusunda çıkan olaylara son noktayı Renault Başkanı Carlos Ghosn koydu. Hafta sonu Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya gelen Ghosn, sonrasında yaptığı açıklamayla Clio 4’ün Bursa’da üretileceğini doğruladı.

FLİNS’TE DE OLACAK

Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Elysee Sarayı’nda yaptığı görüşe sonrası açıklamalarda bulunan Ghosn, “Renault bir Fransız şirketidir. Sosyal sorumluluk sahibi, topluma ve çevreye karşı saygılı, endüstriyel ve teknolojik birikimine bağlı bir şirkettir. 2012’den itibaren ticarileştirilecek olan, ürün gamımızın en önemli elektrikli modellerinden Zoe’yi Renault’nun 10 bin mühendisinin yakınında, Flins fabrikasında üretmeyi kararlaştırmış olmamızın nedenlerinden biri budur” dedi.

DOUBLE SOURCİNG POLİTİKASI

Bugüne kadar, Clio 4 modelinin 2013 yılında üretimiyle ilgili hiçbir karar alınmadığını hatırlatan Ghosn, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanına Clio 4 modelini Flins’te, Türkiye’deki Bursa fabrikası ile birlikte genel bir çift kaynaklı tedarik ‘double sourcing’ politikası çerçevesinde üreteceğimizi teyit ettim. Flins Fabrikası kalıcıdır ve bu fabrikada istihdam ileri vadede de korunacaktır.

Benim sorumluluğum ve motivasyonum ise Renault’nun köklü dönüşüm geçirmekte olan bir sektörde kazanan ve yenilikçi bir üretici olmasını sağlamaktır.” Öte yandan kapalı kapılar ardından Ghosn’un maliyet unsuru gündeme getirdiği ortaya çıktı. Ghosn’un Sarkozy’e 2013 yılında üretime başlayacak. Clio 4 modelinin Türkiye’de imal etmenin, Fransa’ya göre birim başına en az 2 bin dolar daha ucuz olduğunu söylediği öğrenildi.

SAKOZY'NİN YAPTIĞI YASALARA AYKIRI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Sarkozy ve Fransa hükümetinin Renault’ya yaptığı baskıyı eleştirerek, “Bu hem Gümrük Birliği anlaşmalarına hem de AB kurucu anlaşmalarına aykırı” dedi. Ergün, varılan işbirliği sonucunda 300 binlik üretimin 200 bininin Türkiye’de gerçekleşeceğini bildirdi. Bakan Ergün ayrıca, İranlılar’ın Samand markası için Türkiye’de bir fabrika kurmayı planladıklarını, Türkiye’den dünya pazarlarına açılmak istediklerini kaydetti.
Bugün

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler